Afgelopen winter verkreeg Terra Maris het skelet van een kleine zilverreiger. Een sierlijk dier, met opzet in zo'n houding geplaatst dat het een mooi bij elkaar horende twee-eenheid vormt met een al in de collectie aanwezig opgezet exemplaar. Het skelet is opgebouwd door Wouter van Gestel, docent biologie in Alphen aan de Rijn en ook werkzaam bij de Universiteit Wageningen. Hij heeft het in twee dagen vakkundig in elkaar gezet, tijdens het prepareerweekend dat in maart in het museum werd gehouden. Het prepareerweekend, waar diverse preparateurs hun vakmanschap aan het publiek tonen, begint al een traditie te worden. Dit jaar was de vijfde keer dat het werd georganiseerd. Interessant voor het publiek, en de collectie van Terra Maris vaart er bovendien ook nog eens wel bij. Beide objecten tonen de kleine zilverreiger in een actieve houding: op zoek naar voedsel. Kleine zilverreigers foerageren graag in ondiep water, waar ze jagen op kleine visjes, amfibieën, wormen, slakken en insectenlarven. In Nederland zijn kleine zilverreigers vooral te vinden in de Zuid-Hollandse en Zeeuwse delta. De soort gedijt in waterrijke milieus en is in Zeeland te zien in schorkreken, zoute inlagen en langs de randen van slikplaten en meren. Maar je kunt ze ook af en toe gewoon in een polderslootje zien staan. Over de aantalsontwikkeling van de kleine zilverreiger is een positief verhaal te vertellen. Waarschijnlijk was de soort in de Middeleeuwen talrijk in Noordwest Europa maar liepen de aantallen terug in de eeuwen daarna, door bejaging en mogelijk ook door het kouder worden van het klimaat (tijdens de'kleine ijstijd', van de 16e tot halverwege de 19e eeuw). De doodsteek kwam in de 19e eeuw toen het voor dames mode werd om bosjes veren van zilverreigers als versiering in het kapsel te dragen. Dat leidde tot het massaal bejagen en uitroeien van de soort in het noordelijk deel van zijn verspreidingsgebied. Rond 1950 was de kleine zilverreiger teruggedrongen tot leefgebieden in Zuid-Europa. Door beschermingsmaatregelen is die negatieve trend omgebogen. Vanuit Frankrijk is de kleine zilverreiger in de 90'er jaren weer teruggekomen in Nederland. Jaarlijks verblijven er nu enkele honderden exemplaren in ons land. Niet alleen in het Deltagebied, maar ook op de Waddeneilanden. Sinds ongeveer het jaar 2000 broeden er ook weer (kleine) aantallen zilverreigers, opnieuw vooral in het Deltagebied. De vooruitzichten voor deze mooie, sierlijke vogel zijn niet slecht. Door de aanleg van nieuwe, natte natuurgebieden en vernatting van bestaande natuurgebieden, zijn nieuwe leefgebieden gecreëerd die wachten op vestiging van de kleine zilverreiger. Marten Hemminga Foto Twee geprepareerde zilverreigers. (M. Hemminga) ZEEUWS -21-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 25