Wanne*... en Keetje J Vt-IUDERS 'Wat een heerlijk weer zeg'. Wannes en Keetje lopen buiten, net buiten het dorp. Keetje geniet van het warme weer, en de mooie blauwe lucht. Ineens roept ze opgewekt:'Kijk daar, een vlinder!' Ze wijst met haar vinger.'De vlinder gaat richting het bloemenveld. Kom, we gaan er achteraan'. Wannes en Keetje moeten rennen om 'm bij te houden. Ze verliezen hem uit het oog, en gaan even zitten om uit te rusten, tussen allerlei mooi gekleurde bloemen. Tekst: Carolien van de Kreeke - Abrahamse Illustraties: Herman Nauta, www.hermannauta.nl '"Jammer dat'ie weg is...'Keetje kijkt teleurgesteld om zich heen. 'Ach, dat maakt toch niet uit. Het is hier prachtig. Laten we gezellig een bosje bloemen plukken, voorthuis, in een vaasje'. Keetje knikt instemmend en al snel hebben ze een hand vol bloemen. 'Wacht, sta stil' fluistert Keetje ineens naar Wannes, die een paar meter van haar vandaan staat. Wannes kijkt om zich heen 'Wat is er?"Ssst.kijk op je arm'fluistert Keetje. Langzaam draait Wannes zijn hoofd en dan ziet hij het ook: er zit een witte vlinder op zijn arm. De vlinder klapt zijn vleugels open en gaat op z'n hand zitten. Wannes ziet zwarte stippen op de vleugels. Als hij zijn hand per ongeluk een beetje beweegt, vliegt 'ie weg. 'Die daar, die ziet er prachtig uit!'zegt Wannes verrast. Ja, dat vindt Keetje ook.'Het lijkt wel of er ogen op de vleugels staan'. De vlinder die Wannes en Keetje zien, is een dagpauwoog. De'ogen'zijn bedoeld om anderen af te schrikken. Bijvoorbeeld vogels, die best een vlinder zouden lusten... Als Wannes en Keetje thuiskomen, pakken ze een boek waarin allerlei vlindersoorten staan. Tjonge, wat zijn er veel. En wat zijn er veel mooie vlinders.'Kijk, deze zat op m'n hand'zegtWannes.'Een koolwitje. Ze leggen hun eitjes vaak op koolplanten, vandaar hun naam'. Vlinders hebben twee soorten planten nodig: waardplanten en nectarplanten. Op de waardplanten leggen ze hun eitjes, terwijl de nectarplanten zorgen voor hun voedsel. Het zijn planten met vaak mooie bloemen, die nectar bevatten waar de vlinders dol op zijn. De vlinder legt eitjes. Daaruit ontwikkelen zich rupsen, die heel veel blaadjes eten. Na enige tijd ZEEUWS -22-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 26