Prijsvraag O 0 0 P im \i I Een derde kleurentruc is het alarm. Bijvoorbeeld wanneer een vlinder giftig is. De kleur wil dan zeggen: 'eet mij niet op, ik ben giftig'. Een vlinder heeft de warmte van de zon nodig, want het is een koudbloedig dier. Door met z'n vleugels wijd uit te gaan zitten, vangt hij zoveel mogelijk zonnewarmte op. Als hij warm genoeg is, kan hij pas vliegen. flink eten, kruipen ze weg in hun cocon. Daaruit komt later de vlinder tevoorschijn. We noemen zo'n gedaanteverwisseling een'metamorfose'. Kijk maar eens in de tuin of je rupsen ziet. Vaak zitten ze een beetje verstopt onder het blad. Vlinders hebben vaak een heel lange tong. Die kunnen ze soms helemaal uitrollen. Ze stoppen 'm in een bloem, zodat ze nectar uit de bloem kunnen snoepen. Vlinders hebben vaak prachtige kleuren. We bedoelen eigenlijk: de vleugels van een vlinder hebben vaak prachtige kleuren. Die kleuren heeft hij niet voor niets, ze helpen een vlinder te overleven. Want vlinders zijn een lekker hapje voor bijvoorbeeld vogels. Sommige vlinders hebben heel felle kleuren of een indrukwekkende tekening, waardoor ze andere dieren afschrikken. Bijvoorbeeld de ogen op de vleugels van een dagpauwoog. Als hij zijn vleugels openklapt, verschijnen er vier grote ogen. Daar schrikt de vogel van, waardoor de vlinder snel kan wegvliegen. Een andere kleurentruc van vlinders is juist heel onopvallende vleugels, die bijna dezelfde kleur hebben als de omgeving van de vlinder. Ze hebben een schutkleur, waardoor je ze bijna niet ziet. Deze truc noemen we'camouflage'. Welke vier soorten vlinders fladderen er rond Wannes en Keetje? Om je een beetje te helpen, staan hier acht namen waaruit je kunt kiezen: Atalanta, dagpauwoog, blauwtje, kleine vos, landkaartje, bruin zandoogje, koninginnenpage, koolwitje. Stuur je oplossing in voor 1 augustus 2013 naarwannesenkeetje@hetzeeuwselandschap.nl. Alle inzenders krijgen een vlinder zoekkaart thuisgestuurd, zodat je op pad kunt om vlinders te leren herkennen. ZEEUWS -23-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 27