I dk Bezoekerscentrum Saeftinghe met het veiliger maken van de kust in het kader van het project Zwakke schakels. Tegelijk wordt camping Napoleonhoeve, die voor de dijkverzwaring moest wijken, vervangen door een bijzonder gebied voor verblijfsrecreatie. Een flinke impuls voor de lokale werkgelegenheid. En last but not least wordt er een aantrekkelijk natuurgebied aangelegd met grote potenties voor allerlei kustvogels. In het hart van Waterduinen komt een aantal vogel eilanden die bedoeld zijn als broedgelegenheid voor pioniervogels als kluten, plevieren en sterns. In het vergraven stukje dat nu gereed is was het meteen raak. Meerdere klutenparen en de kleine- en de bontbekple- vier vestigden zich in het voorlopig ingerichte gebiedje. Een mooie belofte voor de toekomst van Waterdunen. Andere vogels die zich direct gevestigd hebben zijn de scholekster en de bergeend; allebei soorten die we rekenen tot de toekomstige iconen, die in de wandeling bekend staan als de'big five van Waterdunen! Chiel Jacobusse ZONNEPANELEN OP GEBOUWEN VAN DE STICHTING Vorig jaar is een begin gemaakt met het aanbrengen van zonnepanelen op gebouwen van Het Zeeuwse Landschap. Dit, in combinatie met andere maatre gelen om het energieverbruik te beperken, zoals aanpassing van de verlichting, apparatuur, ventilatie en isolatie. Als eerste is het hoofdkantoor in Wilhel- minadorp van panelen voorzien, waarover we u in het vorige zomernummer berichtten. Onlangs is het Bezoekerscentrum Saeftinghe, bij Emmadorp, van 48 zonnepanelen voorzien. Middels een speciaal display kunnen bezoekers hier de dagelijkse eigen stroomproductie volgen. Naar verwachting wordt met de zonnepanelen het elektriciteitsverbruik van het centrum volledig gedekt. Het volgende gebouw dat binnenkort van panelen voorzien zal worden is de beheerschuur, annex regiokantoor, gelegen naast het Grote Gat bij Oostburg. Deze energiebesparende maatregelen worden telkens gefinancierd met subsi die van de Nationale Postcode Loterij. Stefan Haaij Foto boven De kleine plevier behoort tot de eerste gasten van Waterdunen. (C. Jacobusse) Foto onder Het bezoekers centrum Saeftinghe, nu ook bekleed met zonnepanelen. (G-J. Buth) ZEEUWS - 25 - LANDSCH,

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 29