verder met dit proces en wijzigt het beeld nog steeds. Ik componeer zo mijn eigen landschappen. Toch zijn in al mijn werken duidelijk de specifieke kenmerken van het Zeeuwse landschap aanwezig. Ik ben voortdurend bezig het geschilderde beeld te vervolmaken, evenwel zonder me teveel in de details te verliezen. Mijn schilderijen zijn gebaseerd op de werkelijk heid, maar dan impressies opgebouwd uit herken bare landschappelijke elementen met daarbij mijn eigen persoonlijke invulling. Vaak zit er echter ook een stukje symboliek in, waardoor de kijker zelf de ruimte krijgt om zijn eigen fantasie te gebruiken. Zoals gezegd, ik hou van de Zeeuwse ruimte. Bossen boeien mij veel minder. Mijn landschappen schilder ik het liefst met acrylverf op groot formaat linnendoek. Aquarel pagina 4: Strand. Schilderij: Eén met het landschap. Hoewel er geen direct aanwijsbare specifieke gebieden in mijn schilderijen aan te duiden zijn, is het Zeeuwse landschap wel degelijk een grote inspiratiebron voor mij. Ik wandel of fiets regelma tig door de Zak van Zuid-Beveland. Langs de dijk bij Ellewoutsdijk, of door de Poel met zijn hollebol- lige weitjes. Bij Sluishoek nabij Nisse, of langs de meanderende watergangen, welen en sloten bij de Westeindse Weel. Ik verwonder me dan over het prachtige landschap in dit gebied. Het weidse van Zeeland boeit mij mateloos. Sommige boom partijen in de verte gezien bij hofstedes, zoals de Mooije Staak, vormen vaak de achtergrond in mijn schilderijen. Ik begin met een ruwe opzet van het idee wat ik wil uitwerken. Al doende groeit dit beeld en verandert het constant. Schilderend op het doek ga ik dan Jopie Minnaard is geboren in Ellewoutsdijk (1940) Foto links en is opgegroeid in een fruitkwekersgezin. Haar Jopie aan het werk. ouders stonden niet onwelwillend tegenover de <J-van den Boom) ontwikkeling van het tekentalent van hun dochter. Maar naar de Kunstacademie gaan zat er toch niet in. Later ging Jopie Minnaard tekenlessen volgen bij de kunstschilder Gerard Menken in Kloetinge. Daarna heeft zij een geheel eigen schilderstijl ontwikkeld. Jopie Minnaard heeft ook boeken geschreven en die uiteraard zelf geïllustreerd. Meer weten? www.jopieminnaard.nl Ikzie het landschap altijd in kleurvlakken, of dat nu akkervelden zijn in de Nieuwe Kraaijertpolder of de polders onder Nisse, het maakt niets uit. Bij alles wat ik zie, ook bij bomen en luchten, is er in mijn hoofd gelijk een vertaalslag naar een beeld in vlakken. Als ik buiten ben, maak ik nooit schetsjes of foto's van wat ik waarneem. Alle indrukken sla ik op in mijn hoofd. Nadien komen die herinneringen dan weer in een andere combinatie in een schets en later op het doek terecht. Stranden, ook weer opgebouwd uit vlakken, doe ik meestal in een aquareltechniek, vaak gecombi neerd met inkt, op papier. Voor mijn boekillustraties gebruik ik altijd deze techniek. Jan van den Boom is redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP Aquarel: Landschap in het rood.

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 5