'Natuur dichtbij mensen' is één varf de slogans van Het Zeeuwse Landschap. We proberen onze natuurgebieden zo in te richten dat er gelegenheid is de aanwezige "«"natuur te beleven, bijvoorbeeld met vogelkijkhutten, informatieborden, of de aanleg van wandelpaden. Maar soms zou een tandje minder wenselijk zijn. door Wannes Casteïijns Foto Kuiken van dwerg- stem. (C. Jacobusse) Foto Bontbekplevier. (C. Jacobusse) Natuur heeft zelf geen stem en is machteloos te genover de mens wanneer die het op haar gemunt heeft. Maar met haar schoonheid kan de natuur mensen voor zich winnen. De beste manier daar voor is ze de natuur te laten beleven. Als Zeeuwse natuurorganisatie zien we het als onze taak daar ruimte voor te bieden. En als de natuur dan zelf toch onvoldoende overtuigt, dan geven wij haar een stem. Soms met succes. Zo hebben natuuror ganisaties ervoor gezorgd dat moerasnatuur in de lift zit. Maar als natuurgebied beheerde weidevo- gelgebieden vergaat het minder goed. De achter uitgang is weliswaar veel beperkter dan daarbui ten, maar blijkt moeilijk te stoppen, vooral door een optelsom van externe invloeden. Zeeland heeft nog een belangrijk biotoop dat weliswaar velen bekoort, maar zelden wordt beschouwd als natuurgebied: het strand. Dat biotoop verdient meer aandacht. DE SOORTEN VAN HET STRAND Het strand, wat kun je daar dan verdringen? Hier zijn toch geen zeeleguanen of ei-leggende zee schildpadden? Klopt, maar wij hebben ei-leggende dwergsterns, kluten, strand- en bontbekplevieren! Stuk voor stuk pronksoorten. Vogels die op dyna mische plaatsen leven waar planten niet eens kun nen groeien wegens te sterke invloed van zee en wind. Zij leggen hun eitjes als echte pioniers in het kale zand of op een schelpenbankje. De strand- plevier is misschien wel de meest Zeeuwse soort. Momenteel broeden er in de zuidelijke delta onge veer 40 paren. Maar het gaat niet goed met deze soort. Midden jaren zeventig waren er nog zo'n 800 paren in Nederland tegenover, zo'n 400 begin jaren negentig en zo'n 200 nu. De tweede helft van de inzinking heeft zich vooral in de zuidelijke delta afgespeeld; begin jaren negentig bezat de zuidelijke delta nog zo'n 75% van de Nederlandse populatie, nu is dat nog maar een kwart. Deze achteruitgang is alleen te stoppen door de soort op de juiste plaatsen ruimte te bieden. Het creëren van kleine groene stranden en stukken zeedijk met 100% rust zou perspectief bieden. In Zeeland heb ben we 650 kilometer kust, waarvan ongeveer 10% -LANDSCHAP ZEEUWS

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 6