$0ÊtË, Noordzeestrand is. Meer oostwaarts in de Schelde- bekkens komen ook nog enkele kilometers strand voor, zoals kleine hoekjes onderaan zeedijken. Al met al goed voor zo'n 70 kilometer strand. STRANDRESERVATEN Het strand biedt gelegenheid tot recreëren. Daar profiteren wij zelf van, maar zeker ook toeristen. Zij komen er zelfs voor naar hier. Daarmee is het strand een belangrijke economische pijler die dan ook efficiënt wordt uitgebaat. Van de 70 kilome ter strand is minder dan 1 procent gevrijwaard van menselijk:e betreding. Het Zeeuwse Land schap pleit voor meer strandreservaten. Dat klinkt anders dan het is, want het betekent slechts dat 1 tijdens het broedseizoen een stukje strand tijdelijk wordt afgezet. Voor sterns heeft dit alleen succes op plaatsen in de buurt van viswater, maar voor plevieren kunnen kleine stukjes groen strand al broedgelegenheid opleveren. Succes is bijvoor beeld behaald op het groene strandje in de Ver dronken Zwarte Polder. Jaarlijks goed voor plevie ren en soms enkele dwergsterns. Hier is een klein stukje strand dat jaarlijks tijdens het broedseizoen wordt afgezet. Hoewel mensen vlak langs kunnen lopen, blijven de plevieren toch op hun nest. Ze merken dat niemand dichterbij komt dan de door de draad bepaalde afstand. Zonder die zekerheid zouden ze iedere keer als er iemand in de buurt komt van het nest lopen, om zo ongezien het nest even alleen te laten. Het nest alleen laten is heel af en toe niet zo erg, maar als dit regelmatig gebeurt worden de eieren onvoldoende bebroed en zullen ze niet meer uitkomen (zie filmpje QR-code). Het grootste bestaande strandreservaat is 250 meter lang en ligt op Neetje Jans voor hetTops- huis. Hier broeden jaarlijks tientallen dwergsterns en enkele plevieren. Vrijwilligers van Vogelwacht Schouwen houden de wacht tijdens het broedsei zoen. Zij informeren bezoekers en wijzen eventu eel op de afzetting, die slechts bestaat uit een laag koord. Dit is een vriendelijke manier die vaak door bezoekers gerespecteerd en zelfs gewaardeerd wordt, vooral in combinatie met informatie zoals borden en in sommige gevallen ook persoonlijke uitleg. De hieronder getoonde QR-code is een moderne vorm van informatievoorziening die ook op deze infoborden borden geplaatst kan worden. j J DE BOL ALS LONKEND VOORBEELD Foto Eerlijkheidshalve dienen we te erkennen dat we meer strand hebben dan die 70 kilometer langs de dwergstern kust; we hebben ook eilanden met strandvlaktes. Dit zijn de zandplaten in de beide Scheldes die zeer belangrijk zijn voor vogels. De meeste zijn slikvlaktes die ieder tij onderlopen en die vogels veel voedsel bieden. Sommige van deze platen zijn verder opgehoogd en bezitten strandvlaktes, sommige zelfs met primaire duintjes. Op een van deze eilanden ligt het grootste strandreservaat van Zeeland: De Bol. Het is een schelpenstrand met stuifduinen op de Hooge platen, in de mon ding van de Westerschelde. Dit is een broedgebied van internationale allure; er broeden hier jaarlijks duizenden grote sterns, enkele honderden visdieven en tientallen dwerg sterns. Maar ook broeden hier plevieren, kluten, scholeksters en vele honderden tot soms wel duizend kok- en zwartkopmeeuwen. Kortom een voorbeeldgebied. Maar het is gevaarlijk om voor het voortbestaan van onze bijzondere pioniervogels alles op één kaart te zetten. Pioniers moeten af en toe kun nen verkassen, wil de populatie echt floreren. En daarvoor biedt de Zeeuwse kust momenteel te weinig mogelijkheden. Met bescheiden maatre gelen kan er al een hoop gewonnen worden.Her en der een klein stukje zeedijk of strand tijdelijk afzetten, is de oplossing om ook vogels tijdens de Foto zomervakantie rust te bieden. Want het strand is van iedereen... zeeuws - giro;:»?

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 7