NAAR DE EENDENKOOI DE PADEN OP... door Rinus Antonisse S Iryna Zhynkina, musicus uit Burgh-Haamstede en Ben Vianen, oud-hoofdwerktuigkundige uit Hel- levoetsluis. Q Annette de Ruyter-Keijzer, kooiker, beheer der en voorlichter bij Het Zeeuwse Landschap en Fleur, kooikershond. de eendenkooi bij Anna Jacobapolder. De zon heeft een dagje vrijaf genomen. Anna Jacoba polder, dorpje aan de rand van het Zijpe, is onder een grijs zwerk een en al rust. Geen kip te bekennen.Tegen de zeedijk aan een omheind bos, opmerkelijk groen baken op het vlakke eiland. Het verhult de aanwezig heid van bijzonder en wat geheimzinnig erfgoed: de eendenkooiHet werk van de kooikeren hond speelt zich letterlijk achter de schermen af. Stilte en nog eens stilte - één van die zeldzame plekjes waar je alleen de bomen hoort ruisen, onder begeleiding van vrolijke vogel klanken. Iryna Zhynkina, afkomstig uitWit-Rusland en veertien jaar in Nederland, kijkt met de ogen van een gretige natuurliefhebber om zich heen.'Ik kan niet leven zonder natuur, ik zou doodgaan. Ik wandel en fiets door de natuur en fotografeer. De Oosterschelde vind ik een magische plek.'Na een werkzaam leven op zee is Ben Vianen neergestreken aan de rand van het water: het Haringvliet. Hij noemt zich iemand met grote belangstel ling voorde natuur. Op het terrein waar het knusse informatiecentrum staat is meteen van alles te zien. Bijvoorbeeld een moerbeiboom met zijn braamachtige vruchten en broedkorven voor de lokeenden (die ook elders staan, om de huisstal van ongeveer vijftig eenden op peil te houden). Annette de Ruyter vertelt dat de eenden in de rui zijn.'Dan kunnen ze zo'n twee maanden niet vliegen en zijn ze erg kwetsbaar. In de natuur is alles gericht op voortplanting. Het broed- seizoen is klaar, het werk is volbracht. Vandaar dat ze nu in de rui zijn.' Het vangseizoen begint half augustus en voor Annette en hond Fleur (die heeft geleerd tussen de schermen door te lopen en met haar staart de eenden te lokken, richting vangkooi) is september de drukste tijd. Dan trekken de eenden over en de lokeenden moeten hun vrije soortge noten verleiden op de plas (recent uitgebaggerd) neer te strijken, om ze vervolgens in hun kielzog richting vangpijp te sturen. De kooi ligt gunstig in de waterrijke delta en in trekroutes. Ben bekijkt met belangstelling afbeeldingen van eenden die de kooi bezoeken (de gevangen dieren worden ge- - LANDSCHAP Foto's Iryna, Ben, Annette en Fleur op verschil lende plaatsten tijdens hun wande ling. (R. Antonisse)

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 14