CHRIS DE GROOT: AFNEMENDE AFFECTIE kasteel in gebruik was als bejaardentehuis en de be woners last hadden van de kwakende groene kikkers. De karpers losten dat probleem op, maar veroorzaak ten dus een nieuw probleem. Ze vermenigvuldigden zich snel en foerageerden in de dikke modderlaag op de bodem. Om de karperstand te beperken werden met behulp van een zegen en later met elektrisch vistuig, zo'n 3000 kilo karper weggevist. Voor blij vend succes zorgde het niet want binnen een paar maanden was het aantal karpers weer even groot als voorheen. Het was dweilen met de kraan open'. Ron herinnert zich dat de baron als eerste met een cadeau kwam toen duidelijk werd dat hij van functie zou veranderen en concludeert dat'verschillen van inzicht de goede verhoudingen uiteindelijk nooit in de weg hebben gestaan'. Chris de Groot was dagelijks beheerder van 1989 tot 2005. In die zestien jaar heeft hij veel ontwik kelingen meegemaakt. Hij somt onder meer op: verbreding van de Koudekerkse weg, een groot schalig baggerproject in de vijvers, vernieuwing van de boogbrug en de ontwikkelingen omtrent de Tuin van Zeeland en de daarmee gepaard gaande wisseling van pachters. En last but not least, de overdracht van het bestuur. De oude garde werd vervangen door een jongere lichting wat volgens Chris wellicht de meest ingrijpende verandering was. Enerzijds zorgt nieuw bloed voor een frisse wind, maar de nieuwe generatie was minder begaan met het landgoed. De affectie die de oude generatie kenmerkte, ontbrak bij de nieuwe. Waar de baron altijd mee ging blessen als er weer een dunning voor de deur stond, bemoeide de nieuwe garde zich niet actief met het beheer. Chris herin nert zich 'Meneer Anton' liep altijd in een drafje drie passen vooruit, om toch vooral maar te zorgen dat zoveel mogelijk eiken gespaard bleven. 'Voor eiken moest alles wijken'. Natuurlijk waren er met de oude garde soms ook verschillen van inzicht, beaamt ook Chris. Maar er was wederzijds veel goodwill. Hij roemt de goede verhoudingen met het toenmalige bestuur.'Bij Mevrouw Sobels heb ik menig kopje thee gedron ken en nog altijd stuurt ze een kaartje met Nieuw jaar. Toen ik na een keeloperatie uit het ziekenhuis kwam, stond de baron, nog vóór de eerste col lega's, al bij mijn bed met een kistje mandarijnen'. Maar met twee of meer kapiteins op één schip was het soms wel een beetje schipperen, zeker toen naast de familie, ook de bewonersgroep onder leiding van de familie De Haas zich met het reilen en zeilen bezig hield. 'Maar we vonden elkaar in het belang van Ter Hooge'. Foto Kasteel Ter Hooge. (C. Jacobusse) ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 21