GERARD WÖSTEN: ZAAKJES NAGENOEG OP ORDE Foto Herfst in het bos van Ter Hooge met cen traal de koepelbrug. (C. Jacobusse) De nieuwe generatie was zakelijker. Men zag het landgoed als een mooi bezit, maar was verder weinig betrokken. Door het aantrekken van een externe rentmeester werd de afstand tussen Het Zeeuwse Landschap en het bestuur bovendien gro ter, zodat het contrast met de eerdere situatie met de oude generatie alleen maar toenam. Gerard Wösten volgde in 2005 Chris de Groot op als beheerder. Als bosbouwer van huis uit was hij erg gecharmeerd van Ter Hooge. Hij beschouwt Ter Hooge als één van de mooiste landgoedbossen van Walcheren.'Er staan veel eiken van een uitstekende kwaliteit en daar kun je nog alle kanten mee op. Het is prachtig als natuurbos, maar ook voor de houtpro ductie staat het er nog steeds uitstekend bij. Er staan volop eiken die nog 200 jaar mee kunnen.' Gerard heeft in het bos een hoogdunning uitge voerd, dat wil zeggen dat vóór de dunning geke ken wordt welke bomen er het mooist bij staan met als doel de mooiste bomen vrij te zetten, zodat ze alle ruimte krijgen zich te ontplooien. Laagdunning is een andere tak van sport, dat is meer een kwestie van 'de rommel'opruimen. Dus scheve bomen, exemplaren die elkaar echt in de weg staan en dergelijke/Zulke bomen hebben natuurlijk ook natuurwaarde, vaak afwijkend van hun vitale soortgenoten. Zo stonden er aan de oostkant prachtige oude wilgen, compleet met gaten waarin vleermuizen verbleven. De eigenaren die vooral de tuinwaarden van het oude landgoed koesterden, beoordeelden dergelijke bomen ech ter als gevaarlijk en meenden dat ze zo snel moge lijk verwijderd moesten worden. Hun toegevoegde natuurwaarde was voor hen van minder belang. Dit leverde uiteraard lastige discussies op.' In zijn jaren als beheerder heeft Gerard door het hele bos een complete dunningscyclus uitgevoerd. Het bos zit op een dunningscyclus van tien jaar en Gerard voorziet dat er op lange termijn zo'n 100 erg mooi uitgegroeide bomen per hectare zullen overblijven.'De belangrijkste keuzes zijn nu wel gemaakt en in die zin is het een kwestie van regulier onderhoud.' Het gaat niet alleen om eiken; ook haagbeuken hebben veel licht gekregen en zijn daardoor prachtig uitgegroeid. Beuken en essen zijn in bescheide ner mate aanwezig, maar ook zij staan er prima bij. Gerard besluit: 'Ik denk dat wij het landgoed in een prima staat overdragen, al had ik graag het vijverproject helemaal afgerond.' C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap L K' f t T

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 22