NACHTVLINDER GESPOT Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle Tel 0118-582620 Foto linksboven Laatje in de herfst vakantie verrassen door rovers, heksen en kwakzalvers. (M. Walhout) Foto rechtsboven De wilgenhout rups is een grote en opvallende nachtvlinder. (E. Speksnijder) Op 24 oktober kun je van Danker Jan Oreel, de bekendste striptekenaar van Zeeland, tijdens een workshop striptekenen leren hoe je een strip maakt over dieren die in de tentoonstelling 'Rovers van de lage landen'te zien zijn. Hoe teken je een vos, bunzing of uil van het ene plaatje naar het volgende? Kortom maak je eigen stripverhaal over deze rovers! Oktober is ook de maand van de geschiedenis. Op 27 oktober wordt hier tijdens de rondleiding 'Wat er toen gebeurde' aandacht aan besteed, want in de omgeving van het museum zijn nog veel sporen uit de Tweede Wereldoorlog te vinden. Tijdens de wandeling vertelt de gids verhalen bij de uitkijktoren, loopgraven, bunkers en andere sporen van gebeurtenissen in de oorlogstijd en vlak na de bevrijding. De complete activiteitenagenda is te vinden op www.terramaris.nl. Hierin zijn ook de terugkerende 'natuurflitsen', de kortdurende activiteiten zoals een 'Kijkje achter de schermen van het aquarium' en het 'Natuurspreekuur', opgenomen en is tevens de informatie over tijden, deelname en aanmelding te vinden. Welkom en tot ziens bij Terra Maris. Maaike de Wilde Vrijwilliger Kees Los al jaren bezig de aanwezige nachtvlinders in de tuin van Terra Maris in kaart brengen. Honderden soorten heeft hij al aangetroffen, waaronder bijzondere als de satijnstipspanner en de duinworteluil. Alle waarnemingen zijn terug te vinden op www.waarneming.nl. Een prestatie van formaat, qua monnikenwerk, maar ook qua kunde, want houd ze maar eens uit elkaar. Zelfweet ik weinig van nachtvlinders af. Die groep is zo immens groot en de onderlinge verschillen soms zo klein, dat ik alleen een paar grote en opvallende soort(groep)en ken. Zo zijn de pijlstaarten ook voor een leek al snel op naam te brengen. Als er bij het museum een nachtvlinder(rups) wordt binnengebracht of een foto, betreft het meestal zo'n knoeperd uit deze groep of een grote rups van de wilgenhoutrups of wapendrager en denken de mensen dat ik er wat vanafweet. Maar helaas, dat is niet zo. De echte kenners zitten in de (nacht)vlinderwerkgroep; mensen die tussen de vele honderden soorten nachtvlinders die Nederland rijk is, de verschillende soorten zo weten te onderscheiden. Regelmatig organiseert de vlinderwerkgroep voor buitenstaanders avonden waarop meegekeken kan worden naar nachtvlinders die op het vanglaken en lamp afkomen. Erg leuk om aan mee te doen. Misschien wordt u wel besmet met het nachtvlindervirus en bent u daarna verkocht? Kijk op www.vlinlibzeeland.nl. De herfstvakantie van 12 tot en met 20 oktober staat traditiegetrouw bol van de activiteiten, waarbij we op 15 oktober van 11 u00-16u00 uur uitpakken met de familiedag'Rovers, heksen en kwakzalvers'. Door heel het museum en de tuin zijn doeactiviteiten en kunnen spellen gespeeld worden. Maak een roversmasker, heksenhoed of heksenbezem, bezoek de waarzegster, ontmoet de heks, verover de houten verdedigingstoren en speel het verdedigingsspel. Je mag speerwerpen en boogschieten EN LATEN ZIEN DATJE KIKKERDRIL DURFT TE DRINKEN (of iets wat daar verdacht veel op lijkt). Durf jij het aan? Gewoon doen... Erik Speksnijder ZEEUWS -20-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 24