Mooie historische stadjes, vliedbergen, eeuwenoude verdedigingslinies: Zeeland heeft het allemaal. Maar niets maakt Zeeland (of beter gezegd: het Deltagebied) internationaal gezien in cultuurhistorisch opzicht unieker dan het dichte netwerk van inpolderingsdijken en het grote aantal verdronken dorpen. De dijken en verdronken dorpen getuigen van de bijzondere landschapsgeschiedenis van het gebied, van de eeuwenlange strijd tegen het water. In Zeeland zijn circa 120 verdronken dorpen gelokaliseerd. Van sommige is de plek slechts bij benadering uit historische documenten bekend, van een flink aantal andere is de exacte locatie bekend door archeologische vondsten. In de vaste expositie van Terra Maris is een aparte ruimte gereserveerd voor de verdronken dorpen van Zeeland, waar dergelijke bodemvondsten zijn geëxposeerd. Op de foto een beeld daarvan. Op de middeleeuwse kloostermoppen zijn drie potjes opgesteld: een kogelpot van grijs aardewerk uit de 13e -14e eeuw, en twee potten van rood aardewerk, elk voorzien van drie pootjes, uit het begin van de 15e eeuw. Deze vondsten zijn in langdurige bruikleen van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die beheerder is van het archeologisch depot van de provincie Zeeland. De objecten zelf zijn niet zeldzaam; zulke aardewerken potten werden algemeen gebruikt in een huishouding, vooral voor de bereiding van voedsel. Wat ze bijzonder maakt is dat ze afkomstig zijn van nu in de bodem begraven dorpen. De twee potten van rood aardewerk zijn afkomstig van het best onderzochte verdronken dorp, Valkenisse. Dit dorp is in 1682 door een zware stormvloed definitief verwoest, nadat het al door eerdere overstromingen in verval was geraakt. De van steunberen voorziene zware kerktoren van zeven bij zeven meter bleef als indrukwekkend restant nog tientallen jaren in het slik overeind staan, maar verdween uiteindelijk ook, in het midden van de 18e eeuw. Onder leiding van het SCEZ is jarenlang onderzoek gedaan aan dit dorp. Een lastige klus, want de resten liggen buitendijks in de Westerschelde, voor het schor van Waarde. Maar de resultaten zijn indrukwekkend: de opmetingen en vondsten hebben geleid tot een behoorlijk compleet beeld van dit verdwenen dorp. De opgravingsplattegrond is metersgroot weergegeven op de wand van de tentoonstellingsruimte in Terra Maris. De kerk met kerkhof, huizen er omheen, een weg van veldkeien, een kasteel direct te oosten van het dorp, het is allemaal is nauwkeurig in kaart gebracht. De rood aardewerken potten op de foto zijn bij opgravingen van het kasteel gevonden. Inmiddels is Valkenisse opnieuw onder het slib verdwenen. In 2003 zijn twee strekdammen aan weerszijden van het dorp gelegd, waardoor in de luwte tussen de dammetjes klei en zand kon bezinken. De restanten van het dorp zijn nu met een dikke deken van slib bedekt, beschermd tegen de eroderende kracht van hetWesterscheldewater. Marten Hemminga Foto Kleine collage van gevonden aarde werk in verdronken dorpen. (M. Hemminga) ZEEUWS -21-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 25