Prijsvraag WAT FRH> kERTED£, LEES JE - IM HET KORT - HIEROVER. Kruisdijkschans is in 1639 gebouwd als verdedigingstoren in de Tachtigjarige Oorlog.Toen die oorlog afgelopen was, had Kruisdijkschans geen functie meer, en raakte in verval. In 1762 kwam het in bezit van de familie Hennequin, die het ombouwde tot een landhuis. Rond 1920 werd het een boerenbedrijf. Toen de laatste bewoners vertrokken, raakte het woonhuis langzamerhand in slechte staat, en aan de tuin, gracht, bomen en struiken werd jarenlang niets gedaan. Dankzij een bijdrage van de Nationale Postcode Loterij kon Het was helemaal vervallen. En het groen er omheen helemaal verwilderd. Tjonge, wat is het nu toch mooi geworden, vinden Wannes en Keetje. Fred vertelt over het begin van Kruisdijkschans. Dat hier in 1639, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, een schans gebouwd werd. Het was een vierkante, stenen verdedigingstoren. Van hieruit hier kon men de vijand bespieden. Er werd een gracht omheen gegraven zodat de vijand niet naar de toren kon komen.'Dat waren nog eens spannende tijden'zegt Wannes. 'Ja', zegt Keetje 'het zou toch leuk geweest zijn als wij toen in die toren zaten. Dan konden we heel ver kijken, en niemand kon ons iets doen. Wannes en Keetje zien het al helemaal voor zich.'Dan droeg ik een fraaie hoed'zegt Wannes.'En ik had vast een jurk aan'zegt Keetje. Als ze 's avonds in bed liggen, droomt Wannes nog van de verdedigingstoren. En Keetje kan de slaap niet vatten, daarom gaat ze boomkikkers tellen. Info Een boomkikker is een kleine, knalgroene kikker. In Zeeland komt'ie alleen in West Zeeuws-Vlaanderen voor. Het is een Pietje precies als het gaat z'n leefomgeving. Hij wil poelen met water, en er omheen wat struiken, zoals bramen. Op die bladeren gaat'ie overdag heerlijk liggen zonnen. Dankzij zijn prima schutkleur is hij bijna niet te zien. Zeeuwse Landschap het huis en de omliggende gronden kopen en helemaal opknappen. Kom je ook eens kijken hoe het geworden is? Het adres is: Kruisdijk 1,4524 KS te Sluis. Het woonhuis is niet binnen te bezichtigen. In de kapschuur is een informatiepost. Deze keer is de vraag: welke drie functies had Kruisdijkschans? Onder de inzenders verloten we het boek'Ga mee naar buiten!en ontdek de wereld je heen'. Dit boek, vol prachtige foto's, is echt iets voor kinderen die graag buiten zijn, én die graag foto graferen. Het staat vol met leuke wetenswaardigheden over planten en dieren. Je leert ook hoe je mooie natuurfoto's kunt maken. Het is geschreven door Marlies Huijzer en Martin Stevens. Als je het niet wint, kun je het natuurlijk op je verlanglijstje zetten. Het kost 14,95. Stuur je antwoord, voor 15 oktober 2013, aan wannesenkeetje@hetzeeuwselandschap.nl ZEEUWS -23-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 27