gebieden in Noord-Europa. Doorgaans pikt enkel het oosten van België een staartje van de indrukwekkende trek mee. Maar begin maart zwaaiden grote groepen kraanvogels af naar het westen en op 17 en 18 maart passeerden ze het Verdronken Land van Saeftinghe. Overweldigd door zoveel trompetgeschal verspreidde Natuurpunt onmiddellijk een interessante folder met wat weetjes over de trek van 2013. 'De Spaanse uittocht startte rond 27 februari, toen in Gal- locante ruim 70.000 overtrekkende exemplaren werden geteld. Op 28 februari was het zuiden van Frankrijk aan de beurt met ongeveer 60.000 vogels in Arjunzanx. Een deel pauzeerde in de Franse Champagnestreek, waar er op 3 maart 15.000 werden geteld op de traditionele slaapplaatsen aan het Lac Du Der. De eersten hadden toen ook al België bereikt. De eerste week van maart is het meestal bingo en zo ook dit jaar. Op 4 maart werden 14.000 exemplaren geteld bij Sankt-Vith (Luik). Nadien kwamen het westelijk deel van België en nog later Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt.' Kortom, 2013 gaat de boeken in als een rijk kraanvo geljaar, waarbij zelfs het Land van Saeftinghe door een flinke groep werd bezocht. Met recht een bijzonder heid. Luc Cieters, gids in het Verdronken Land van Saeftinghe en medewerker van de Vogelwerkgroep Oost-Brabant Foto KRAANVOGELS IN SAEFTINGHE, 17 MAART 2013 Kraanvogel. Begin februari verbleef ik met vrienden in Noordoost (C. Jacobusse) Frankrijk (Belval-en-Argonne), op zoek naar kraanvogels. Nooit eerder verbleven er zoveel nabij de vijvers van Belval, hadden we gehoord. Zelf telden we er 4650. Op 4 maart trokken er 450.000 kraanvogels in noord oostelijke richting over België. Ondanks onvermijdelijke dubbeltellingen was het een hoogdag voor vogelend België. Ook boven mijn woning, in Diest, hoorde ik op 4 en 5 maart het'trompetten'van honderden vogels. De tocht naar de Scandinavische moerassen was ingezet. Zondag 17 maart zagen we plots een groepje kraan vogels in Saeftinghe! Dat was zeer ongebruikelijk. Opvallend was dat geen van de aangetroffen elf vogels volwassen was. Nog opvallender was de rust; je kon ze tot op korte afstand benaderen, wat uniek is. Wel licht heeft het één met het ander te maken. De vogels bleven gewoon in het gebied zitten, zelfs na een klein rondje vliegen, streken ze weer neer op dezelfde plaats. Verjaagd voelden ze zich duidelijk niet. Zodoende kon ik waarnemen doen die ik bij veel grotere groepen nooit kan doen. Een fantastische ervaring! DE KRAANVOGELTREK VAN 2013 Eind februari, begin maart start de voorjaarstrek van kraanvogels.Tienduizenden trekken dan vanuit Spanje en Frankrijk naar het noordoosten, richting de broed- ZEEUWS -24-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 28