Dat vogels trekken is algemeen bekend. Veel soorten die hier's zomers broeden, vertrekken na de zomer naar Afrika om daar te overwinteren. Tegelijk arriveren tal van vogels uit Scandinavië, Siberië en IJsland hier in de herfst om bij ons te overwinteren. Bij trekvlinders gaat dat heel anders. Zij leggen weliswaar ook afstanden van vele honderden tot zelfs duizenden kilometers af, maar ze vliegen nooit meer terug. De terugtrek vindt vaak pas twee of drie generaties later plaats, of zelfs helemaal nooit... I doorChiel Jacobusse trekt een deel van de nieuwe generatie naar het noorden. Die planten zich in onze omgeving gedu rende één tot drie generaties voort en dan vertrek ken de nakomelingen weer naar het zuiden. Een enkele atalanta overwintert bij ons op een beschutte plaats, bijvoorbeeld in een kerktoren of bunker. De distelvlinder legt in het najaar haar eitjes op planten in het Middellandse Zeegebied, die daar na de herfstregens beginnen te groeien. De vlinder sterft en vroeg in het volgende voorjaar verschijnt de nieuwe generatie distelvlinders. Die trekken niet allemaal weg; een deel blijft achter in het geboor- tegebied, terwijl een ander deel naar het noorden trekt. Die distelvlinders uit het Middellandse Zeege bied zijn onmiddellijk herkenbaar aan hun kleur. Ze zijn flets geelbruin van kleur ("Saharazand"), terwijl de distelvlinders die bij ons geboren worden warm oranjebruin kleuren. Van de distelvlinders trekt ie dere generatie opnieuw naar een gebied waar op dat moment de plantengroei het sterkst is. -LANDSCHAP De bekendste van onze trekvlinders is de atalanta of nummervlinder. Die laatste naam dankt hij aan de tekening van de ondervleugel, waarin je de cijfers 18 of 81 kunt lezen. De vlinders die bij ons in het voorjaar te zien zijn, zijn veelal afkomstig uit Zuid- Europa. Daar trekken de vlinders in het najaar naar toe en overwinteren dan als volwassen vlinder. In het vroege voorjaar leggen ze eitjes en als die uitkomen Foto Atalanta. (C. Jacobusse) Foto Gamma-Uil, de gewoonste trek- nachtvlinder. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 6