i 4 Sommige trekvlinders lijken te profiteren van de klimaatopwarming. Zo is de Oranje luzernevlinder gewoner dan enkele decennia geleden. Als warm- teminnende zuiderling is het een soort waarvoor de trefkans in Zeeland vanouds redelijk groot is. Je ziet de oranje luzernevlinder vaak langs de kust en dat kan er op wijzen dat de kustlijn gebruikt wordt voor de oriëntatie, zoals dat van veel trekvlinders bekend is. DE GAMMA-UIL Verreweg het grootste deel van onze vlinders krijg je als gemiddelde wandelaar vrijwel nooit te zien, omdat ze een nachtelijke levenswijze hebben en zich overdag schuil houden. Dat geldt ook voor de trekvlinders. Er zijn meer dan honderd soorten trekkende nachtvlinders. Zowel door de zuidelijke ligging als de situering langs de kust is Zeeland een uitermate geschikte provincie om trekvlinders te bestuderen en inventariseren. Maar eerst even kennis maken met de meest algemene trekker onder de nachtvlinders, de gamma-uil. De gamma-uil is wat men noemt een dagactieve nachtvlinder. Dat wil zeggen dat deze vlinder weliswaar taxonomisch gezien tot de nachtvlinders behoort, maar dat de soort ook overdag voedselzoekend op bloemen te vinden is. En vaak kun je dat al in eigen tuin waarnemen. Veelal is de gamma-uil de meest voorkomende nachtvlinder. De soort is genoemd naar de Griekse letter gamma, naar de iriserende vlek op de vleu gels. Verder wordt deze vlinder gekenmerkt door een scala aan grauwgrijze tinten, die volgens een vast patroon geordend zijn. De ondervleugels zijn geeloranje, met een brede zwarte band langs de achterrand. PIJLSTAARTEN Tot de trekvlinders behoren ook veel soorten van de pijlstaartfamilie. Pijlstaarten worden zo genoemd naar het uiterlijk van de rups. Die heeft op zijn achterlijf een lange kromme doorn. De vlinders zijn heel groot en over het algemeen kleurig getekend. De bekendste van de trekvlin ders onder de pijlstaart is de kolibrievlinder. Er gaat bijna gen nazomer voorbij of er komen bij Het Zeeuwse Landschap wel meldingen binnen van mensen met kolibrietjes in de tuin. Meestal met een voorkeur voor bloeiende phloxen, waar ze voor gaan hangen om met hun lange tong nec tar uit de bloemen te zuigen. Bellers kunnen vaak nauwelijks geloven dat het niet om een vogeltje, maar een vlinder gaat. Een andere soort die vaak bij ons gevonden wordt is de windepijlstaart. De rups leeft op winde en de vlinder heeft de spanwijdte van een mus! De doodshoofdvlinder wordt zo genoemd vanwege de tekening op het borststuk: sprekend een doodskop. De rups leeft op het loof van aardap pelen en is vaak al uit de verte op te sporen door te zoeken naar kaalgevreten plekken in aardap- ZEEUWS pelvelden. De volwassen vlinder is vaak te vin den in bijenkasten. De Oleander- wolfsmelk- en wingerd- pijlstaart zijn allemaal genoemd naar de voedselplant waarop de rups kan worden gevon den. Zeker voor de wolfsmelkpijlstaart levert een zoektocht niet zelden succes op. Zoek niet op de wolfsmelk in de tuin, maar op de zeewolfsmelk in jonge duintjes langs de kust. Speciaal in Zeeland zijn daar nogal eens de rupsjes van de wolfsmelk pijlstaart te vinden. Van veel pijlstaarten is trek naar het noorden bekend, maar van terugtrek naar het zuiden is nauwelijks sprake. Niet door de dieren zelf, maar ook niet door hun nakomelingen. Op het eerste gezicht lijkt dat tamelijk bizar. Het gaat hier echter om soorten die een specialistische keuze van hun voedselplant aan de dag leggen. Omdat de voedselvoorraad beperkt is, kan wegtrekken van een deel van de jonge vlinders noodzakelijk zijn, om te voorkomen dat bij de volgende generatie alle rupsen halverwege hun ontwikkelingsstadium verhongeren. Dat zo'n risico niet denkbeeldig is, bewijzen de gevangenisrupsen die soms bij ge brek aan kruiskruid massaal doodgaan voordat ze zich tot vlinder hebben ontwikkeld. Trekvlinders vormen hoe dan ook een mysterieus fenomeen. Wie mee wil helpen de raadsels door waarnemingen te ontrafelen, kan zich melden via trekvlinders@gmail.com. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap Foto Oranje luzernevlin der. (C. Jacobusse) Foto Distelvlinder, de tal rijkste trek-dagvlin- der. (C. Jacobusse) 7-LANDS

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 7