OPPERVLAKTEWATER De afvoer van oppervlaktewater uit de omringende polders loopt via het Groote Gat en maakt onderdeel uit van het afwateringsysteem van het waterschap Scheldestromen. Als gevolg van de afwateringsfunc tie worden er met een zomerpeil van NAP -0,5 m en een winterpeil van NAP -0,7 onnatuurlijke streefpei- len gehanteerd. Deze nazomer is gestart met bagger- werkzaamheden met als doel de doorstroming en de kwaliteit van het water te verbeteren. De vrijkomende specie, meer dan 100.000 m3, zal door middel van een persleiding worden afgevoerd. Vanwege de grote aantallen explosieven moet de hele kreek beveiligd worden uitgebaggerd. Hier voor wordt een beveiligde locatie ingericht waar de munitie uit de bagger wordt gezeefd. De werkzaam heden zullen maanden gaan duren, maar hopelijk zijn afgerond vóór het broedseizoen van 2014. Naar verwachting zal de waterkwaliteit sterk verbeteren, echter pas na afkoppeling van het huidige hydrologi sche systeem. Foto Kruipend moerasscherm. (P. Maas) RECREATIEF MEDEGEBRUIK Het Groote Gat ligt in de'achtertuin'van Oostburg en is recreatiefin trek. De autovrije Kaas en Broodsedijk wordt al jaren gebruikt voor het maken van een om metje. Vanaf deze dijk heeft men een goed overzicht over het gebied en kan men genieten van jagende kiekendieven en foeragerende lepelaars. Langs de zuidoever, nabij het Redoute Spek en Brood, staat een observatiehut op de grens van het rietland en de lage weilanden. De hut is vrij toegankelijk en bereikbaar via een bielzen pad. Vanuit de hut heeft men prachtig zicht op de foeragerende steltlopers in het ondiepe water. Sinds dit voorjaar is er zelfs een echte rondwandeling te maken, in aansluiting op de reconstructie van de Nieveltschans en redoute Spek en Brood zijn er toegangen gemaakt aan de Grote Dam, Nieveltweg en de Kaas en Broodsedijk. Deze toegangen maken het mogelijk (weliswaar zonder hond i.v.m. het vee) via half verharde wandelpaden en 340 meter nieuwe vlonderbrug een rondje Groote Gat te maken. Zitbankjes en informatiepanelen over de geschiedenis en de natuurwaarden maken de wandeling compleet.Tijdens vorstperiodes verzorgen vrijwilligers van de 75 jaar oude IJs - en Skeelerclub 'Het Grote Gat'een prachtige schaatsbaan. F. Schenk is hoofd terreinbeheer Zuid van stichting Het Zeeuwse Landschap Foto Het vlonderpad dat een ommetje mogelijk maakt. (F. Schenk) W# i- *'i V In het verleden kwamen hier nog kolonies voor van het palingbrood, deze mosdiertjes zetten onder invloed van algen kalk af, de zogeheten 'levende stenen'. De aangroei van de levende stenen vindt momenteel niet meer plaats, wellicht vanwege de verminderde waterkwaliteit. ZEEUWS De rietvelden in het Groote Gat zijn van oudsher het broedgebied voor moerasvogels zoals grauwe gans, kleine karekiet, waterral, blauwborst en bruine kie kendief. Zo nu en dan worden ook porseleinhoenen en roerdompen waargenomen. Het aantal broedpa- ren grauwe gans wordt laag gehouden om schade op de aangrenzende landbouwpercelen te beper ken. De komst van de vos in 2005 heeft daar fors aan bijgedragen. In de graslanden broeden kleine aantal len weidevogels zoals tureluur, grutto en kievit. Gedurende de trektijd zijn er veel steltlopers te zien, zoals lepelaars, kemphanen, zwarte ruiters, witgatjes en in de winter foerageren er grote aantallen ganzen en eenden. NATUURWAARDEN Het gebied van circa 63 hectare omvat een groot deel van de Nieuweveldpolder, een kreekrest met brede rietzomen en reliëfrijk grasland. Beplantingen komen voor in de vorm van knotbomen en struwe len.'s Zomers worden de graslanden begraasd door runderen, in het voorjaar houden ganzen de boel kort. In de overgangszone van land naar water over heerst riet dat steeds meer open water inpikt. De brakke strooisel(riet) ruigtes herbergen de meeste heemst van Zeeuws-Vlaanderen. Om vertrapping door vee te voorkomen zijn deze delen van het rietland uitgerasterd. Zoete, brakke en zoute vege tatie wisselen elkaar af in de drassige oeverlanden. Kenmerkende soorten zijn aardbeiklaver en rode ogentroost, maar ook komt hier het kruipend moe rasscherm voor. Deze overblijvende plant, die is op genomen in de rode lijst als zeer zeldzaam, heeft hier met enkele vierkante meters één van de grootste groeiplaatsen van Nederland. De open en vochtige vegetatie met langdurige inundaties zijn ideaal voor deze plant. In tegenstelling tot de heemstbegroei- ing is hier begrazing juist noodzakelijk. De koeien trappen de zompige graszode stuk en creëren zo een geschikte groeiplaats voor de soort.

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 9