ONGEDIERTEBESTRIJDING IS f ZOEKENDEN CREATIEF ZIJN t In de hal van het onlangs in gebruik genomen bedrijfspand in 's Gravenpolder hangt een poster met ruim twintig afbeeldingen van enge beestjes. Van kelderpissebed tot meelmijt. Niet zo aaibaar. Mensen zijn ze liever kwijt dan rijk. Dat betekent brood op de plank voor Traas Ongediertebestrijding. Een bedrijf dat als het even kan de gifspuit thuis laat en inzet op milieuvriendelijke oplossingen. door Rinus Antonisse Foto Gierzwaluwen scheren boven een kudde koeien. Speciale dakpan nen kunnen deze muggenverslinders verleiden tot broe den. (C. Jacobusse) Foto Dansmug. (C. Jacobusse) Directeur-eigenaar Peter Traas windt er geen doekjes om. 'Natuurvriendelijk ongedierte bestrijden is lastig. Het is veel zoeken en creatief zijn.'Toch zet hij er voluit op in. Steeds meer ligt de nadruk op preventie: voorkomen dat overlast of een plaag ontstaat. En oplossingen kiezen die de natuur zelf aanreikt. Ook zorgen voor faunaversterking in plaats van vernie tiging. Niet voor niets heet de jongste loot van het bedrijf Traas Nature Care. ONBEKENDE KANSEN Onder het motto'stel uw eigen dierenhotspot samen' is twee jaar geleden begonnen met het plaatsen van faunavoorzieningen. Dat is vrij breed: insectenmuur, vogelhotel, leefruimte kleine zoogdieren en zelfs een plan voor oprichting van een vleermuistoren. Het initiatief richt zich op overheden, ondernemingen en particulieren. Door de voorzieningen aan te brengen krijgen gebouwen een ecologisch extraatje en dat is goed voor behoud en versterking van de biodiversiteit, legt Traas uit. Op dat gebied is nog veel te doen, weet hij. Onbekend maakt ook hier onbemind. 'We hopen de betrokkenheid van bedrijven en overheden te kunnen vergroten. En bijvoorbeeld ook architecten en ambte naren duidelijk te maken dat met weinig moeite goede, ecologisch waardevolle dingen te doen zijn; aldusTraas. 'De kennis ontbreekt vaak, waardoor kansen worden gemist, en dat is jammer.'Zijn faunavoorzieningen zijn met name in de recreatiesector gewild. Het geeft een vakantieterrein een groener tintje en dat is tegenwoor dig een leuke plus. CREATIEVE ONTWERPEN Veel voorzieningen verzint Traas zelf om ze vervolgens speciaal in allerlei soorten en maten te laten maken. Lachend wijst hij op een nestkast: 'Gemaakt van een theepot, gewoon voor de aardigheid. Ik kreeg ineens een ideetje. Mijn vrouw heeft nu wel een theepot minder.'Het illustreert de creatieve inslag van Traas. Voor Delta ontwierp het bedrijf faunavriendelijke trans formatorhuisjes. Met insectenblokken voor hommels, bijen, vlinders en andere insecten, buizen voor lieve heersbeestjes en gaasvliegen, egelopeningen, vleer- muiskasten en een heuse mierengrot. Het nutsbedrijf zag helaas af van de uitvoering. Op de fundamenten van de in 1944 verwoeste watertoren bij Oudelande wil ZEEUWS -10-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 10