l 'TB TIEN VESTIGINGEN Traas Ongediertebestrijding is door eigenaar PeterTraas opgericht in 1996. In hoog tempo vond uitbreiding plaats. Landelijk zijn er nu tien vestigingen, de meeste op franchisebasis. Alle activiteiten zijn officieel gecer tificeerd. De hoofdvestiging bevindt zich in 's Gravenpolder. Daar werken 26 mensen (landelijk circa 40). Het nieuwe pand is eind november officieel geopend. Van hieruit worden voornamelijk landelijke klanten bediend. Het bedrijf bestaat uit drie onderdelen. Als oudste de ongediertebestrijding, tegenwoordig met name gericht op preventie. Dan building care, het opruimen van ongedierte of vuil in en om gebouwen, vogelwerende voor zieningen en impregneren van panden. Nieuw is nature care, met milieuvriendelijke bestrijding van plaagdie- ren en het aanbrengen van faunavoorzieningen. In het nieuwe gebouw is een ruimte ingericht voor het houden van cursussen en andere bijeenkomsten. Traas denkt onder meer aan lessen over bijenteelt en vleermuizen. Wat hem betreft mag bijvoorbeeld een imkerver eniging er ook vergaderen. Hij wil er volgend jaar mee beginnen en zoekt nog iemand die ermee aan de slag wil. Voor meer informatie, zie www.traas.nl. Traas zelf een vleermuistoren van zo'n zes meter hoog bouwen, als kraamkamer en zomerverblijf. Met bomen in de buurt en een recreatieve rustplaats voor fietsers en wandelaars. Omdat een omwonende bang is voor rust verstoring, werkt de gemeente niet mee aan aanpassing van het bestemmingsplan.Traas zoekt nu een andere plek voor een vleermuistoren. PREVENTIEVE AANPAK 'Bij Nature Care gaat het in de eerste plaats om het sti muleren van soorten, met als doel plaagdieren te voor komen of minstens tot een acceptabel niveau onder de duim te houden) zegt hij. Preventie dus. Als voorbeeld beschrijft hij de aanpak bij de nieuwe vakantieparken bij Cadzand en Nieuwvliet-Bad. Die bezitten veel waterpar tijen, waardoor sprake was van muggenplagen. 'We hebben een simpel plan gemaakt om het aantal muggen binnen de perken te houden. Uitgezette vissen eten de larven op, zodat er minder muggen zijn. Aanvul lend zijn boven het water voorzieningen voor gierzwa luwen en vleermuizen gemaakt om de toch aanwezige muggen uit te dunnen. Bordjes met toelichting op de ecologische aanpak moeten mensen de ogen openen. Het is zo verschrikkelijk leuk het op deze manier te doen.'Ander voorbeeld: de tijgermug wordt bestreden met een bacteriepreparaat.Traas:'Vlinders gaan er niet van dood. Maar je hebt altijd wel enige negatieve werking op het milieu. Het luistert nauw. Als je de ene ZEEUWS Foto Torenvalkkasten worden in boom gaarden geplaatst om spreeuwenover last te voorkomen. (C. Jacobusse) 7 soort bevordert, is dat dikwijls nadelig voor een andere. 'Ook de eikenbladprocessierups pakken we aan met een preparaat.'Je moet er wel op tijd bij zijn, anders heb je toch gif nodig.' En op tijd erbij zijn, betekent simpel weg preventie. Het bedrijf voert onder meer periodieke controles uit voor supermarkten om de problemen voor te zijn. Traas begon destijds met ouderwetse middelen (vooral gif) ongedierte te bestrijden. Hij staat vierkant achter de nieuwe werkwijze.'We stonden recht tegen over natuurorganisaties. Dat is radicaal veranderd en daar zijn we blij mee. We werken nu juist samen, zoals met landschapsbeheer.' Foto Flet Aziatisch lieveheersbeestje; inmiddels zelf bijna plaag, ten koste van zijn inheemse broertje (C. Jacobusse) Foto Een nest boeren zwaluwjongen. Nog net niet klaar voor de insecten jacht (C. Jacobusse) R. Antomsse is journalist en redactielid Van ZEEUWSLANDSCHAP SCHA#

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 11