GEEN WEEL MAAR KREEKREST p< i,%} :J> Jii»' om ze planten en vooral de bekendste grassen bij te brengen. Nu ontdekt hij kamgras, veldgerst, behaar de boterbloem, zeebies en later ook zeegroene rus en rietzwenkgras. 'Kijk, hier witbol. De bladschede heeft net de kleur van een ouderwetse pyjamabroek.' Richting het water wordt het steeds natter; een sloot loopt bijna over. 'Zo hoog heb ik het niet vaak gezien', merkt Wannes op. Tegen de Weeldijk aan ligt onherkenbaar de voorma lige vuilnisbelt van het dorp. Even daarvoor valt een kunstmestgroen dammetje op. In het perceel gras zaad ervoor groeien her en der beurszwammen, een paddenstoel kenmerkend voor akkerland. Het dam metje is aangelegd voor de tram, die tussen 1927 en 1934 van Eindewege naar het veer van Wolphaarts- dijk reed. In de oorlog verwijderden de Duitsers er de rails. In de Boomdijkzit nog een coupure. Het dammetje hoort niet tot het gebied van HZL, maar is eigendom van buurmanboer Noteboom. Die dat, aangesneld op de fiets, even komt onderstrepen. Afstaan aan de natuurbescherming is voor hem niet aan de orde. Hij gaat de grond en een stuk water inzetten als onderdeel van de verplichte vergroe ning die in de Europese Unie van kracht wordt. Op de terugweg zorgt een rietgors in beeld en geluid voor een vrolijk afscheid. Evenals de zon: een nieuw regengebied wint. R. Antonisse is journalist en redactielid Van ZEEUWSLANDSCHAP De Heerenpolder bij Wolphaartsdijk 290 hec tare groot) is in 1649 ontstaan door bedijking van de Hooge Plaat, een opwas in de brede getijden- stroom de Schenge. De nevengeulen Garnalengat en Noorderdiep scheidden de zandplaat van het eiland Wolphaartsdijk. In de polder zijn de res tanten van de Schenge bewaard gebleven onder de naam Weel in de Heerenpolder. Dat klopt niet, want het gaat om een kreekrest en niet om een overblijfsel van een dijkdoorbraak, oftewel een weel. De Stadseweg doorsnijdt van noord naar zuid de Heerenpolder. Het Zeeuwse Landschap (HZL) bezit een aantal percelen grasland aan beide kanten van de weg en pacht een perceel. Het totaaloppervlak bedraagt circa 15 hectare. De kreek, ook deels van HZL, biedt het jaar rond ruimte aan watervogels. Uiteraard eenden en gan zen. Er komen, ondanks de geringe oppervlakte en de aanwezigheid van wegen rondom, broed- vogels voor als fuut, tafeleend, kuifeend en in het riet broeden baardmannetje, rietzanger en bruine kiekendief. Ook broeden er grutto's en kluten en vroeger kemphanen. Op de onbemeste weilanden van HZL is de plantengroei, waaronder zoutmin- nende, van belang. Geen vrije toegang, wel prima te overzien vanaf de route Oude Veerdijk, Kaaidijk, Boomdijk, Weeldijk en Heerenpolderweg. Foto Bij de bijna overlopende sloot. (R. Antonisse)

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 19