j». - Lepelaars vissend (op o.a. brakwater grondels en jonge platvis) in de Wester- schelde, vandaag de dag gelukkig weer een vertrouwd beeld in de nazomer. (C. Jacobusse De geulen van Saeftinghe, perfecte kraam- en kinder kamer voor verschil lende vissoorten. (C. Jacobusse) exemplaar dat werd gevangen nabij Temse. Een andere soort die steeds vaker wordt waargeno men is de zeeforel. Dit jaar is zelfs een volwas sen exemplaar nabij Kluisbergen (ca. 40 km ten zuiden van Gent) in de Schelde waargenomen. De vistrap te Oudenaarde zorgt er mede voor dat trekvissen nu tot diep in Vlaanderen en zelfs Wallonië kunnen zwemmen. Het is wellicht wat prematuur, maar misschien is de Westerschelde, of beter het Schelde-estuarium, wel op weg een viswalhalla te worden. P. Calle is medewerker bij de afdeling Ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap en coördinator van de Zeeuwse visatlas. Er zijn talloze verwijzingen terug te vinden over de vissen van de Schelde. Een mooi voorbeeld is dat van de heilige Amelberga van Temse (a.d. 772). Zij stamde uit het huis der Pippiniden en werd door haar tante Landrada opgevoed in het klooster van Munsterbilzen (daarom ook soms Amalberga van Munsterbilzen genoemd). Zij werd ten huwelijk gevraagd door Karei Martel maar weigerde en vluchtte naar Mater, Oudenaarde. Volgens haar vita zou haar aanbidder haar arm hebben gebro ken. Vanaf de optekening van de 11e eeuwse vita worden aan Amelberga enkele wonderen verbon den. Zij zou mensen gered hebben van reusach tige vissen die opstegen uit de Zenne te Vilvoorde en later ook uit de Schelde te Temse. Een grote vis zou haar hebben aangeboden haar op zijn rug over de Schelde te brengen. Na haar overlijden, voer haar kist op het water zonder roeiers, onder begeleiding van gelijkaardige reusachtige vissen. In de iconografie is haar attribuut dan ook een reusachtige vis (volgens jongere tradities zou dit een steur zijn, bron: wikipedia). 55f ZEEUWS -18-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 22