ru FOTOGRAFEREN IN DE LANDSCHAPSTUIN TERRA MARIS VERNIEUWD! Foto Icarusblauwtje in het morgenlicht. (E. Speksnijder) Foto rechts Sneak preview van de nieuwe vaste tentoonstelling. (C. Schaap) OpTerra Maris begin ik de dag vaak met een rondje door de tuin. Tijdens zo'n rondje krijg je een goed beeld van alles wat er leeft in de tuin.'s Zomers zingen en/ of fourageren er dan veel vogels en zoogdieren, terwijl insecten, zoals vlinders, libellen, bijen e.d. nog stil in de vegetatie zitten te wachten tot het wat warmer wordt. Het viel me in 2013 op dat veel bezoekers van de tuin een fototoestel bij zich droegen en niet alleen om familiekiekjes te maken, maar ook fanatiek op jacht gingen naar de vlinders in de tuin of de fraaie wilde planten in het hooiland. Dit vind ik leuk, omdat ikzelf ook graag foto's maak. Helaas komen veel bezoekers vaak pas in de loop van de middag wanneer de foto omstandigheden meestal niet meer ideaal zijn. Het zonlicht is te fel, de kleuren op de foto's te hard en de schaduwen te scherp. Ook wordt het fotograferen van insecten lastiger, omdat zij nog maar weinig stil zitten. In de ochtend ligt dat allemaal anders. Zo kun je op een mooie zomerochtend in de tuin, honderden icarusblauwtjes in het hooiland vinden en net uitgeslopen libellen langs de vijvers. Vaak is alles nog bedekt met dauwdruppeltjes, wat een prachtig effect geeft. Je kunt als bezoeker op je gemak een mooi exemplaar uitzoeken en eindeloos stoeien met je camera-instellingen. In de ochtend is het zonlicht nog zacht, zodat kleuren veel mooier overkomen. In de huidige periode overwinteren de meeste insecten buiten ons zicht en zijn de broedvogels uit de tuin grotendeels vertrokken naar warmere contreien. Desondanks doen zich nog steeds fraaie fotomomenten voor. Zelf vind ik kasteel Westhove in de laaghangende ochtendnevel erg fraai en ook het mottekasteel dat dan als een toren uit een sprookje boven de nevel uitsteekt. Maar mocht u meer genieten van natuurplaatjes, dan is er altijd nog het ijsvogeltje, dat in deze tijd vist vanaf het bruggetje in de watertuin of vanaf een wilg naast de ingang van het museum of de paddenstoelen of de konijnen Misschien moet ik zelf ook maar weer eens m'n fototoestel meenemen. Erik Speksnijder ZEEUWS NIEUWS www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle Tel 0118-582620 Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Alweer zeven jaar laat Terra Maris het verhaal van de ontstaansgeschiedenis van het Zeeuwse landschap zien. Zee, duinen, dijken, natuur, ontwikkeling van de landbouw, verdronken dorpen.een veelzijdig verhaal. De factor mens in dit verhaal was nog een beetje onderbelicht, vonden we. En daar komt nu verandering in. Vanaf medio november zal de nieuwe vaste tentoonstelling een feit zijn. Hierin zijn goed oud en mooi nieuw verweven tot het verhaal van herders en stelbergen, moerneerders, monniken, de eerste bewoning en een 'echte'landmeter. Om uw nieuwsgierigheid te wekken, hierbij alvast een tipje van de sluier in de vorm van enkele foto-uitsneden. Carolien Schaap

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 24