ri SNN/BLS Wannes en Keetje lopen over de dijk bij de Schelde.'Pas op!'waarschuwt Keetje:'Het is hier glad.' Maar het is al te laat. Wannes glijdt uit en valt met zijn billen op de stenen. Geluk kig doet hetgeen pijn. Hij blijft wel even zitten.'Hee, Keetje, zie je die vogel daar? Da'seen vreemd beest. Hij heeft een heel lange, kromme snavel.' Keetje pakte de verrekijker, die aan Wannes z'n nek hangt. Ze tuurt in de richting waar Wannes heen wijst.'Oh, ja, ik zie watje bedoelt. Dat is een wulp. "Hoe weet je dat?' Keetje antwoordt dat dat komt omdat haar oma een poster in de keuken heeft, genaamd 'vogels aan de kust.' En daar staat de wulp, met z'n lange, kromme snavel, ook op. Wannes gaat staan, en neemt nu de verrekijker. Hij kan de wulp heel goed zien, van heel dichtbij. Hij ziet dat de wulp z'n snavel in het zand steekt. En als ie'm weer naar boven haalt, kronkelt er een pier in....'Bah..'zegt Wannes.'Niks bah' zegt Keetje, 'Eten en gegeten worden, zo is de natuur. En weetje, z'n lange snavel is ideaal gereedschap om de pieren, die in een holletje in het zand leven, eruit te kunnen pakken. Ik weet wat, we gaan snavels van vogels bekijken met de verrekijker. En dan volgen we de vogel een tijdje, zodat we kunnen zien wat'ie eet.' Wannes en Keet/e iEïOt Tekst: Juliane Stookman en Carolien van de Kreeke - Abrahamse Illustraties: Herman Nauta, www.hermannauta.nl Een vogel heeft geen mond en tanden, maar een snavel. Elke vogelsoort heeft een snavel die het beste bij hem past. Dit komt omdat verschillende vogelsoorten verschillend voedsel eten. Hun snavels zijn daarop aangepast. Eerst een instinker: het vogelbekdier heeft een snavel, maar is geen vogel maar een zoogdier. Hij heeft dus een vacht en de jonkies drinken melk, maar hij heeft dus ook een grote eendensnavel als bek. ZEEUWS -22-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 26