1. Huismus 2. Vink 3. Koolmees 4. Merel 5. Kauw 6. Turkse tortel 7. Pimpelmees 8. Spreeuw 9. Roodborst 10. Kramsvogel Zeeuwse top tien rijker worden als toevluchtsoord voor vogels. Het is een beeld dat al eerder te zien was bij verschil lende insecten, zoals solitaire bijen. Daaronder schuilen zelfs soorten die voor hun voortbestaan in Nederland zijn aangewezen op tuinen. Voor vogels is het gelukkig nog niet zover, maar dat neemt niet weg dat informatie over tuinvo- gels nuttig kan zijn om vogels effectief te kunnen beschermen. Om u aan te moedigen mee te doen en op weg te helpen bij de herkenning vindt u op deze pagina's foto's van alle soorten uit de Zeeuwse top tien van tuinvogels. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap BOERENLEVEN Een speciale categorie van tuinen vormen de erven van boerderijen. Vergeleken met een gemid delde tuin zijn ze ruim van afmeting, wat minder intensief aangeharkt en in het beste geval rijkelijk voorzien van bomen en struiken. Voor alle hierboven genoemde tuinvogels vormt zo'n boerenerf een eldorado. Maar daarnaast zijn er soorten die juist op boerenerven voorkomen en zich in een stadstuintje zelden of nooit laten zien. Spotvogel, grauwe vliegenvanger en witte kwik staart zijn er heel gewoon. En soms vind je er ook de zomertortel, de steenuil of de grote lijster. Maar in dat geval zijn we de grens van wat een gemid delde vogelaar als tuinvogel beschouwt al ruim gepasseerd. Alle foto's C. Jacobusse site www.tuinvogeltelling.nl. Deelnemers wordt verzocht gedurende het betreffende weekend een half uur lang alle vogels te noteren die de ei gen tuin bezoeken. Aan de hand van resultaten in 2013 is een nationale tuinvogel top tien gemaakt. Maar ook is er per provincie gekeken welke tuin vogels het talrijkst voorkomen. Zeeland blijkt dan een iets afwijkend profiel te hebben ten opzichte van de landelijke top tien. Tuinvogels tellen is niet alleen maar leuk, het levert ook nuttige informatie op over de ontwik keling van de vogelstand. De verarming van het buitengebied maakt dat tuinen relatief belang-

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 7