Vanaf 2011 trachten de Vereniging Zeeuwind en de Coöperatie Deltawind een grootschalig windmolenpark bij de Krammersluizen te realiseren. Dat is een gevoelige locatie tussen de Oosterschelde en het Krammer-Volkerak. Wij koesteren onze deltawateren vanwege hun hoge landschappelijke en natuurwaarden en zijn beducht voor de negatieve invloed van de molens daarop. Maar natuurlijk hechten we ook aan schoneenergieopwekking. door Gert-Jan Buth ZEEUWS -10-LANDSCHAP Foto Beeld van de Philipsdam die Oosterschelde en Volkerak- Zoommeer scheidt. De groenblauwe kleur duidt op de aanwezigheid van drijflagen van blauwalgen. (J. Hugense) DILEMMA Uit oogpunt van milieu- en klimaatbelangen is het streven naar zoveel mogelijk duurzame energieproduc tie toe te juichen. Aan de andere kant zal het Windpark Krammer straks de natuur- en landschapswaarden van een groot deel van het noordoostelijke deel van Zee land beïnvloeden, zo niet desastreus om zeep helpen. De strijdigheid van deze kenmerken vormt voor stich ting Het Zeeuwse Landschap (HZL) een lastig dilemma. Discussies over duurzame windenergieproductie versus de belangen van natuur, landschap, leefbaar heid en recreatie zijn in Nederland in veel regio's aan de orde. Voor- en tegenstanders brengen ieder reële argumenten en feiten naar voren. Zo zal bijvoorbeeld het Windpark Krammer straks 40% van de Zeeuwse huishoudens van groene stroom kunnen voorzien. We STANDPUNTBEPALING Zowel landelijk, als op Europese en wereldschaal, vindt besluitvorming over energieproductie, inclusief duur zame energie, plaats op een complex politiek speelveld. Veel partijen hebben commerciële belangen en probe ren hun invloed uit te oefenen. HZL beperkt zich in haar meningsvorming en acties tot één kwestie: wat zijn de gevolgen voor de kenmerkende Zeeuwse natuur- en landschapswaarden? Al jaren is het algemene standpunt van HZL over duurzame energieproductie dat windmolens in Zeeland alleen acceptabel zijn binnen de huidige vier grootschalige locaties: Oosterscheldekering, Sloegebied, Kreekraksluizen/Schelde-Rijnkanaal en Kanaalzone. Dit betekent tevens dat HZL tegen de ontwikkeling van kleine parken van enkele windmo lens is. Dergelijke verspreid voorkomende parkjes, zoals op Sint Philipsland en Tholen, veroorzaken een omvangrijke landschapsaantasting en leveren De doelstelling van Windpark Krammer is een opge steld vermogen van ruim 100 MW, wat neerkomt op zo'n 35 grote windmolens op en rond het sluizencom- plex. De exacte locaties en het aantal molens is nog in studie. Planologisch zijn de Krammersluizen reeds opgenomen als nieuwe, vijfde, grootschalige windmo lenlocatie in het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018. Een aanwijzing die het rijk heeft overgenomen in de recente ontwerpstructuurvisie'Windenergie op Land'. De regering streeft naar 16% duurzaam geproduceerde elektriciteit in 2020 en stimuleert daarom ontwikkelin gen zoals het Windpark Krammer. moeten ons daarbij wel realiseren dat huishoudens in Nederland slechts 21% van de totale elektriciteits vraag voor hun rekening nemen. Daarnaast blijft bij windenergie (en zonne-energie) de noodzaak bestaan van centrales op fossiele energie voor back up tijdens perioden waarin het niet genoeg waait (minder dan windkracht drie). Zo worden er thans in Duitsland, dat al erg ver is met de ontwikkeling van groene stroom, weer extra kolencentrales bijgebouwd.

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 12