slechts een zeer beperkte bijdrage aan de landelijke energieproductie. Wat betreft het toekomstig beleid vindt HZL dat voor een versterking van windenergie gekozen dient te worden voor windmolens op zee. En daarnaast zou veel meer ingezet dienen te wor den op zonne-energie. Dit algemene standpunt betekent dat HZL in ieder geval uit oogpunt van landschaps- en recreatieve waarden tegen de ontwikkeling van het project Windpark Krammer is. Liever hadden wij gezien dat de beoogde nieuwe molens geplaatst zou worden in of nabij de reeds bestaande vier grootschalige locaties. Echter, gezien het planologische voortraject van het Windpark Krammeren de huidige druk van de rijksoverheid om op korte termijn nog zoveel mogelijk windmolens op het land te plaatsen, zal straks de slagingskans van een eventueel bezwaar schrift tegen dit project niet groot zijn. Tevens is het helaas zo dat de huidige Natuurbeschermingswet, in tegenstelling tot de voorgaande versie van deze wet, geen mogelijkheid biedt bezwaar te maken op basis van het verlies van een gaaf en ongestoord landschapsbeeld. NATUURWAARDEN Het geplande Windpark Krammer ligt middenin een zeer vogelrijke omgeving waar dagelijks getijdetrek plaatsvindt van vaak honderden vogels tussen de Oosterschelde en het Krammer-Volkerak. Weliswaar blijkt uit onderzoek, ook dat voor dit project, dat windmolens de vogeltrek weinig storen. Maar natuurlijk hebben we pas zekerheid na de realisatie van het project. Van sommige windmolenparken elders in het land is inmiddels bekend dat er wel negatieve gevolgen voor vogels ontstonden. Zo was de kop van de Afsluitdijk in Friesland voorheen een bolwerk van kieviten en goudplevieren, maar met de komst van windmo lens zijn de vogels verdwenen. Bij een eventuele bezwaarprocedure tegen het Windpark Krammer zal het echter niet meevallen de conclusies van het vooronderzoek naar vogels in deze omgeving te weerleggen. dr. GJ.C. Buth is stafmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap. Foto De entree van de Krammer komend vanaf de Ooster schelde. (C. Jacobusse) Foto De windmolens bij de Kreekrak gezien vanaf de Rattekaai. Inmiddels zijn de moiens vervangen door aanzienlijk grotere exempla ren. (C. Jacobusse) SPAAR DE DELTAWATEREN! Meer windmolenparken bouwen wordt in ons dichtbevolkte land steeds lastiger, vanwege het negatieve effect op de leefomgeving. Dat zal leiden tot veel bezwaarschriften bij nieuwe initiatieven. Om die reden kiezen overheden en windmolenontwikkelaars bij voorkeur dunbevolkte gebieden uit. In Nederland kom je dan al snel uit bij grootschalige natuurgebieden, zoals in dit geval de deltawateren. Het zou bepaald schadelijk zijn voor de landschappelijke en recreatieve waarden van Zeeland als er nog meer windmolens langs de deltawateren verrijzen. Alleen in deze gebieden is nog sprake van ongestoorde vergezichten en een gave horizon, hetgeen intussen een zeldzaam fenomeen in Nederland geworden is. Mocht het Wind park Krammer gerealiseerd worden, dan is het te hopen dat het daarbij blijft, en dat het niet de voorbode vormt van een verdere omranding van de deltawateren ZEEUWS -11 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 13