wr INRICHTING NA AANKOOP Stichting Het Zeeuwse Landschap beheert op Walcheren twee belangrijke weilandgebieden: de Oude Veerse Weg en de Sint Laurense Weihoek. Deze gebieden liggen beide op het 'platte van Walcheren', het hart van Walcheren. Van oudsher zijn dit natte gebieden die vooral 's winters en zelfs tot diep in het voorjaar onder water stonden. Ruilverkavelingen en landinrichtingsprojecten hebben voor een landbouwkundige optimalise ring gezorgd en met de aanleg van goed afwa terende sloten en drainage zijn ook deze natte gebieden droog geworden. Sinds Het Zeeuwse Landschap deze gebieden be heert, is aan de drainage van deze gebieden een einde gekomen. Hierdoor zijn ze natter geworden, maar de situatie van vroeger is hiermee niet terug gekomen. De huidige afwaterende sloten om het gebied heen verhoeden een terugkeer naar de oude natte situatie. Die sloten zijn niet te dempen, omdat de omliggende landbouwpercelen niet zonder goede afwatering kunnen. De sloten zijn simpelweg noodzakelijk voor hun bedrijfsvoering. Een truc om in het natuurgebied toch (oppervlak kig) water te krijgen, is het verlagen van de kernen van de percelen. Na de herinrichting waren er in de Sint Laurense Weihoek en in de Oude Veerse weg weer vele ondiepe plassen aanwezig. Deze waterrijke weilanden oefenen een magische aantrekkingskracht uit op vogels. Je kunt hier het hele jaar door vogels vinden. In de winter zitten HET BELANG VAN EEN NATTE WEIDE Foto links en 'Waarom moet alles worden zoals het vroeger was?' en 'Waarom graven jullie zoveel af en maken alles boven nat?'. Dit zijn vragen die je als natuurbeheerder regelmatig krijgt voorgelegd. Logische vragen op het Kluten. eerste gezicht, want het oogt natuurlijk raar wanneer je met graafmachines in een mooie egale groene (C. Jacobusse) weide gaat graven. Een egale groene (voedzame) en droge weide heeft zo zijn eigen bekoring en is voor de veeteelt praktischer, maar voor weidevogels onaantrekkelijk. Weidevogels hebben een voor keur voor weides met structuur. Hier kunnen ze veilig een nest bouwen en kunnen de jongen zich bij gevaar goed verstoppen. Ook leven bijvoorbeeld jonge grutto's in de eerste fase van hun bestaan met name van insecten die ze uit de begroeiing pikken. Per dag eten ze ieder vele duizenden insecten; op een mooie dag in mei verdwijnt er iedere 2,5 seconde een insect in zo'n gruttobekje. Uit onderzoek is gebleken dat structuurrijke en vochtige percelen de meeste insecten bevatten en de beste opgroei- plaatsen bieden voor jonge grutto's. Ook is het in een vochtig grasland voor oudere grutto's makkelijker om hun kostje bij elkaar te scharrelen. Zij eten met name wormen en in een vochtige bodem is het niet alleen makkelijker prikken, maar ook zijn er meer van en zitten ze minder diep. Als natuurbeheerder Foto hebben we er dus alle baat bij om grasland te vernatten en weer een beetje terug te brengen in de Scholeksters. oorspronkelijke slecht ontwaterde staat. (C. Jacobusse) er grote groepen ganzen en eenden, maar ook goudplevieren, kieviten en wulpen. In het voorjaar verdwijnt een groot aantal van deze soorten. Zij trekken naar het noorden andere verspreiden zich over de broedgebieden. Vanuit het zuiden komen er dan soorten bij, zoals grutto's, kluut, gele kwik staart, die hier gaan broeden. BIJSTURING NA EVALUATIE Na de herinrichtingswerkzaamheden in de Sint Laurense Weihoek van 2006 blijken de aantallen vogels in beide gebieden aanzienlijk hoger dan ZEEUWS - 17-LANDSCHAP \...t -vt. MSéi,

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 23