in 't kort nen aangetroffen. Op deze plek werden ook houtskool- brokken en laatmiddeleeuws aardewerk gevonden. Of de twee vuurboeten gelijktijdig functioneerden is onbekend. Die uit 2009 ligt naar schatting ruim een meter hoger. Eén van de twee staat afgebeeld op een kaart van Hattinga uit 1745 met de tekst: 'Lantaren van Saeftingen'. Met deze twee vondsten scoort Saeftinghe hoog, want elders in Nederland is alleen op het voor malige eiland Schokland in de Noordoostpolder een vuurboei gevonden. Anders dan'onze'vuurbakens in Saeftinghe loopt die echter geen risico weg te spoelen. J. Jongepier, adviseur archeologie SCEZ PLEVIERENBOULEVARD In het kader van het soortenbeleid en dankzij een bijdrage van de provincie Zeeland is ten gunste van de strandplevier en andere kustbroedvogels zoals de bontbekplevier, visdief en scholekster een broedplaats aangelegd nabij het gasplateau in het Verdronken Land van Saeftinghe. De strandplevier kwam hiertot enige jaren geleden re gelmatig tot broeden op het strandje dat er lag.Ter voor koming van afslag van dit stukje grond bracht Rijkswa terstaat ongeveer zeven jaar geleden een basaltstenen oeverbescherming aan. Diverse zeldzame kustbroedvo gels verloren hierdoor broedplaats. Jaarlijks broeden er nog wel enkele strandplevieren op het gasplateau, maar het broed resultaat is matig, omdat de vogels verstoord worden door grazende runderen. Daarnaast kunnen de jonge vogels het strand niet goed bereiken over de basaltstenen. In december 2013 werd daarom een nieuw stukje broedgebied ingericht. Deze'Plevierenboulevard'om- vat een smalle strook van ca. 10 meter aan de rand van het gasplateau, waarvan de toplaag (van 5 a 10 cm) is afgegraven. De vrijgekomen grond is verspreid over de basaltstenen, zodat de diepe kieren tussen de blokken opgevuld werden. Op de afgegraven grond is wortel doek aangebracht ter voorkoming van ongewenste vegetatie en er overheen is zo'n 400 ton aan gewas sen schelpen aangebracht. Om te voorkomen dat het grazend vee de nesten vertrapt of de broedende vogels verstoort, zal gedurende het broedseizoen een raster met schrikdraad worden geplaatst. De werkzaamheden zijn begin januari afgerond, zodat de jonge vogels dit voorjaar het strand weer veilig kunnen bereiken. Fred Schenk DE GROENE KRING Naast een grote groep donateurs die ons steunt in ons streven het Zeeuwse landschap mooi en leefbaar te houden, zijn er ook bedrijven die graag hun groene hart tonen. Grote ondernemingen doen dit soms door een project te sponsoren of door het adopteren van natuur gebieden of cultuurhistorische pareltjes in Zeeland. Minstens even blij zijn wij met bedrijven die hun betrok kenheid tonen door deel te nemen aan onze Groene Kring. Op deze manier gaan we een duurzame relatie aan voor een langere periode, waarbij de werkne mers een donateurschap wordt aangeboden tijdens het eerste jaar. Als tegenprestatie biedt Het Zeeuwse Landschap een bijzondere ontvangst voor het voltal lige personeel in een van onze terreinen. Vaak kiezen bedrijven zoals makelaars of fietshandelaren ook voor de mogelijkheid hun klanten een cadeaulidmaatschap aan te bieden, zodat nog meer mensen ons steunen de mooie Zeeuwse omgeving te onderhouden. Jaarlijks neemt een medewerker van Het Zeeuwse Land schap de ondernemers van de Groene Kring een dag mee op stap in telkens een andere regio van Zeeland, waarbij tijdens en na de wandeling nieuwe contacten worden gelegd en oude banden worden aangehaald. De deelnemers aan de Groene Kring staan vermeld op de'Steun ons'-pagina van de website (www.hetzeeuw- selandschap.nl). Wij komen graag bij uw bedrijf langs om de mogelijkheden tot samenwerking te bespreken. Zeeland blijft niet vanzelf mooi.samen kunnen we er voor zorgen dat onze prachtige provincie ook mooi blijft voor toekomstige generaties. Karien van Veggel Foto links Een beoogd toe komstig gast van de boulevard: de strandplevier. (C.Jacobusse) Foto Werk in uitvoering bij de aanleg van de plevierenboule vard. (P. de Smidt)

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 31