7b b* Het is een genot om de Zeeuwse luchten vast te leggen, de zee, de stranden en de duinen op de Kop van Schouwen. Mijn favoriete plekjes zijn het strand van Westenschouwen, de duinovergan gen bij de vuurtoren, de Koudekerkse Inlaag bij de Plompe Toren en het heleTureluurgebied. De ruimte en de rust die je op Schouwen vindt is gran dioos. Ik schilder (in zo verre het weer het toelaat) op locatie en heb dan mijn schildersspullen op de rug of in het fietskarretje op weg naar de schilder- plek. De spontaniteit van het'vangen'van licht kan eigenlijk alleen in de natuur. Hooguit werk ik het laatste stukje van het schilderij uit in mijn atelier. Het schilderij schiet altijd te kort om de ervaring Ml Ik ben een laatbloeier. Tijdens de aanloop voor een andere studie ontdekte ik pas dat tekenen en schilderen mijn grootste passie was. In Aus- tin (Amerika), waar ik toen woonde, was echter geen passende opleiding. Maar gelukkig mocht ik van mijn ouders naar Groningen om daar aan de Kunstacademie te gaan studeren. Al van jongs af aan heb ik een sterke binding met de natuur en met Schouwen-Duiveland gehad. Tijdens onze bezoeken aan Nederland bezochten we altijd Schouwen, omdat dat de vaste ontmoe tingsplaats van de familie was. Toen ik tijdens mijn opleiding besloot dat ik landschapsschilder wilden worden en ontdekte dat de kustgebieden mijn grootste inspiratie waren, was vestiging op Schou wen een logische stap. Het landschap met de zee, z'n stranden en duinen, de polders en inlagen: het boeide mij allemaal enorm. Dat wilde ik op het schilderdoek vastleggen, ook al moest ik daardoor van een minimaal inkomen leven. Ik heb ook wel in het buitenland geschilderd, maar het licht in Zeeland is vrij uniek en lijkt wel lichter... Misschien komt het door de omringende zee, die het weerkaatst en intensiveert. Nergens in Nederland is het licht zo licht als in Zeeland. Overigens, je ziet zelden een persoon op mijn schilderijen. Ik ben het liefst alleen in de natuur en probeer vroeg in de ochtend te schilderen voordat er teveel mensen rond lopen. Ik wil dan alleen zijn met alle aspecten van de schepping van de natuur. Ik wil me vrij kunnen voelen in mijn ontzag voor die natuur. Schilderij op p. 4 Paalhoofd op het strand Duinen Klaprozen van verwondering over het licht en de natuur goed weer te geven. Dat is vaak frustrerend, ook omdat de momenten van het kunnen registreren zo kort zijn en snel veranderen. Denk maar aan een zonsondergang of steeds wisselende wolken. Het is een uitdaging de spontaniteit en verwondering van een kind te herontdekken in het ZIEN en dat te combineren met je (hopelijk) eigen groeiende ervaring en techniek. Als volwassene ben je vaak zo druk bezig en bezorgd over dingen dat je niet in staat bent te mijmeren en je te verwonderen. Terwijl ik vind dat het schilderen juist daar uit voort moet komen'. J. van den Boom is redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP Hetty schilderend in de duinen Hetty de Wette (Huizen, 1957) verhuisde met haar ouders op 5-jarige leeftijd naar Austin (Texas). In 1977 keerde ze terug naar Nederland om te gaan studeren aan de afdeling'Vrije Kunst'van de Kunstacademie Minerva in Groningen. Na haar studie verhuisde zij naar de Kop van Schouwen, waar zij ook haar atelier heeft. Een overzicht van Hetty's werk is vastgelegd in een prachtig 96 pagina's groot full color boekwerk. Hetty schildert ook vaak in opdracht. Voor meer informatie, kijk op www.hettydewette.com. ZEEUWS -5-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 7