Voor de natuurbescherming is het vormen van een mening over de toekomst van de zoute Grevelin- gen en het zoete Volkerak-Zoommeer bepaald geen sinecure. Of de keuzes die straks gemaakt worden ook de juiste en toekomstbestendig zijn - daarover blijven onzekerheden bestaan, stelt dr. Aafke Brader. Naast beleidsmedewerker del tawateren bij de Zeeuwse Milieufederatie is zij secretaris van de coalitie Delta Natuurlijk. Daarin zijn tien groene organisaties in zuidwest Nederland verenigd, waaronder stichting Het Zeeuwse Land schap. Het formuleren van een helder standpunt wordt een krachtproef voor de coalitie. DE GEBREKEN Brader schetst kort de situatie in de meren. 'De Grevelingen is niet alleen een prachtig water met eilanden met een waanzinnige vegetatie. In de die pere delen van de waterkolom is sprake van zuur stofloosheid; als je onder water kijkt zijn er gewoon veel dode stukken. Het Volkerak-Zoommeer heeft een slechte waterkwaliteit, al is de algenbloei de laatste jaren verminderd. Dat wordt toegeschreven aan de komst van de quaggamossel, een exoot, die veel algen wegfiltert. Het is onzeker of het dankzij de mossel een duurzaam en gezond zoetwatersys teem kan blijven. De waterkwaliteit blijft een probleem. Eén hete zomer en het meer kan weer gifgroen kleuren. Ik denk dat het algenprobleem niet weg is, hooguit ingedamd door die mossel. Aan de andere kant zijn er in en om de meren wel zoete natuurwaarden.' GROOTSTE ZOUTWATERMEER De Grevelingen is het grootste zoutwater- meer in West-Europa. Ontstaan door aanleg van de Grevelingendam (1965) in het oosten en de Brouwersdam (1971) in het westen. In de Brouwersdam ligt een doorlaatsluis, in de Grevelingendam een hevel. Natuur, watersport en recreatie zijn de belangrijkste functies. Een oppervlakte van bijna 14.000 hectare is aange wezen als Natura2000-gebied. Langs de randen liggen de voormalige Slikken van Flakkee en Bommenede. De voormalige zandplaten zijn eilanden: Hompelvoet, Veermans- en Stampers plaat, Kabbelaarsbank en Dwars in de Weg. Het Krammer-Volkerak en het Zoommeer be slaan samen zo'n 8300 hectare. De randmeren maken deel uit van de Schelde-Rijnverbinding (Rotterdam-Antwerpen). Het Zoommeer ont stond door aanleg van de Oesterdam (1986) en van de Markiezaatskade (1983). Nadat het Krammer-Volkerak door aanleg van de Volkerak- dam (1969) al was afgescheiden van het Hol lands Diep, verdween de getijdeninvloed door bouw van de Philipsdam (1987), met daarin een groot sluizencomplex. Natuurgebieden zijn Rammegors, Slikken van de Heen en Plaat van de Vliet. ZOUT ALS EERSTE STAP Het uitgangspunt is op zich simpel. 'De coalitie pleit voor een natuurlijker en open delta', zegt Brader. Heel duidelijk, maar makkelijker gezegd dan gedaan. 'Terug naar een volledig open delta is een utopie. De dammen en dijken gaan we heus niet slechten. Als je toch gaat sleutelen aan het systeem en gaat werken aan bijvoorbeeld een beperkte dynamiek, dan moet je goed weten of datgene wat je krijgt meerwaarde heeft ten opzichte van de huidige situatie'. Als het écht ernst is met werken aan een meer estuarien karakter van de delta, dan is het zout maken van het Volkerak-Zoommeer een mooie optie, vindt Brader. Daar mag het niet bij blijven - er is ook getij nodig (net als trouwens op de Grevelingen). 'Wanneer het blijft bij zout zonder getij, dan is het de vraag of je er echt iets mee opschiet? Als zout een eerste stap is naar een opener en dynamischer delta met meer estuarien karakter, dan graag. Maar je moet niet van een zoete naar een zoute vissenkom. Daar zit niemand op te wachten.' Brader legt het nog maar eens uit. Dat de coalitie Delta Natuurlijk zoveel mogelijk natuurlijke proces sen nastreeft, betekent als belangrijkste speerpun ten: getij, met een sediment- en nutriëntenstroom; zoet-zout overgangen; zachtere land-water overgan gen; een verbinding met getij tussen de randmeren en Grevelingen.'Dat laatste is wel lastig met die deltawerken. Je moet oppassen datje niet hetzelfde zandhongerprobleem als in de Oosterschelde krijgt.' INGEWIKKELDE ECOLOGISCHE BALANS In de rijksaanpak komen de ideeën voor de Greve lingen niet overeen met de opvattingen van Delta Natuurlijk. Brader:'Onze smaak zit er niet bij. Dus moeten we bij elk voorstel dat uit de visie rolt een ecologische winst- en verliesrekening opmaken. Voor de natuur geldt nu eenmaal niet zwart of wit, aan of uit. Anderen hebben het makkelijker. De schelpdierensector wil kweekpercelen, de scheep vaart wil onder de bruggen door kunnen varen, de recreatievaart wil overal kunnen varen. Wij willen het beste voor de natuur. De overheid wil met alle belangen rekening houden en dus komen er altijd compromissen uit. Die moeten wij steeds opnieuw afwegen.' In feite gaat het bij de terugkeer van natuurlijke processen, als altijd, gewoon om geld, constateert Brader.'Dat is de platte waarheid. Als bijvoorbeeld de waterkwaliteit in het Volkerak-Zoommeer stabiel blijft, dan kiest de overheid niet voor de natuur. Dan houdt ze liever de hand op de knip.' Ze weet dat de maatschappelijke kosten- en batenanalyse die bij de rijksstructuurvisie zit, een belangrijk instrument is bij de afweging van belangen. Aafke Brader hoopt dat ook de waardes die niet in euro's uit te drukken zijn, mee zullen wegen bij de besluitvorming over de wateren. Rinus Antonisse is journalist en redactielid Van ZEEUWSLANDSCHAP ZEEUWS - 7-[ANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 9