BOTANISCHE SPECIALITEITEN Vi Zeeuws-Vlaanderen wordt vaak omschreven als een landje apart. Men heeft het dan over een afwijkend dialect, de Bourgondische levensstijl en het Belgische achterland. Maar ook op floristisch gebied weet Zeeuws-Vlaanderen zich te onderscheiden van de rest van Zeeland. Een kleine greep uit het aanbod. Tot door Awie de Zwart Foto links Grote langlijf op wilde peterselie. (P. Meininger) Foto rechts Kleinbloemige salie. (P. Meininger) Foto rechts p. 13 Een karakteristieke paarswitte bloem van Bithynische wikke. (P. Meininger) Om te beginnen de vraag, is er een plant die tot in het diepst van zijn vezels is geworteld in Zeeuws-Vlaanderen? Jawel: wilde peterselie. Tot voor kort bekend onder de passende naam Vlaamse peterselie en bij uitstek de meest Zeeuws-Vlaamse plant die we kennen. Afgezien van één enkele waarneming op Zuid-Beveland heeft deze plant zich nog nooit verder noord waarts dan (West) Zeeuws-Vlaanderen gewaagd. PLANTVAN DE MINIATUURAKKER De oudst gedocumenteerde waarneming dateert uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Toen wer den bij Cadzand enkele plantjes gevonden aan de rand van een akker. In die tijd gold de soort nog als een akker(on)kruid. Een van zijn oude namen, oogstpeterselie, is daarvan een indicatie. Maar met de opkomst van de moderne landbouw was er op de akkers geen plaats meer voor de wilde peterselie en moest de plant zijn heil elders zoeken. Zonnige, door koeien begraasde kleiige dijktaluds bleken een uitstekend alternatief. De invloed van de koeien op de vegetatie is voor de peterselie van levensbelang. Met hun hoeven trappen ze de grasmat op het steile talud plaatse lijk open en creëren daarmee kleine stukjes kale grond. Deze miniatuurakkertjes zijn het ideale kiemmilieu voor de wilde peterselie. Voor even ontdaan van de concurrerende vegetatie neemt het zijn kans waar. Tijdens de herfst verschijnen de rondbladige kiemplantjes die vervolgens in de winterperiode uitgroeien tot een flinke pol. Het opvallend glimmende groene blad is dan een handig kenmerk om de plant op te sporen. De daarop volgende bloei is alles behalve een spek takelstuk. Onopvallend, bijna stiekem, openen de minuscule bloemen van het ijle bloeischerm zich. Slechts een zeer geoefend oog weet de plant dan nog op te sporen, het opvallende blad is dan al grotendeels verschrompeld. Na de vruchtzetting sterft de plant volledig af in de hoop dat het zaad voor een nieuwe generatie zal zorgen. KLEINBLOEMIGE SALIE Een tweede specialiteit van de streek is de klein bloemige salie. Deze uiterst zeldzame salie gold tot het jaar 2000 als uitgestorven in Nederland. De laatste waarneming dateerde al van 1948! Sinds de plant in 1745 voor het eerst in Neder land werd aangetroffen, is deze altijd zeer zeld zaam geweest. De meeste vondsten zijn gedaan in het Gelderse rivierengebied en op Walcheren. De onverwachte vondst bij Hoofdplaat was een direct gevolg van een kleinschalig natuurbouw- project. In een zandig talud was twee jaar voor dien een oeverzwaluwwand aangelegd. Dat werd geen groot succes omdat de bult letterlijk als los zand aan elkaar hing en grotendeels inzakte. De oeverzwaluwen zijn er nooit gekomen maar de graafwerkzaamheden legden wel de kiem voor ZEEUWS -12-LANDSCHAP de r lanc om i flori kern dier enki in N groe antv te b BITI VOO deli die waa lanc bari die pro' omr Het onb een ont' mig pop kus uit i dat we2 Ie v\ de biei deli niel Chi mei A. a van

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 12