DE RIVIER BRENGT REURING I Sm ARND THOMAS *--• I A ;SJ* De laatste verrassing was de komst van de zwart kopmeeuw. Dat is een fraaie, uit Zuidoost-Europa afkomstige meeuw die zich net voor de eeuw wisseling als broedvogel in Nederland gesetteld heeft. Op de Bol broeden bijna duizend paren, één van de grootste vestigingen van Noordwest- Europa, net als dat eerder gold voor de dwerg sterns en de grote sterns. GEEN GELD VOOR BEHEER Lange tijd was er geen financiering voor het beheer van de platen, hoe raar dat ook klinkt voor een gebied met deze kwaliteit. De subsidierege ling voor natuurbeheer kende geen vergoeding voor buitendijks gelegen onbegroeide platen, omdat de beheerskosten daarvan doorgaans beperkt zijn. Onbegroeide zandplaten hoger dan gemiddeld hoog water, komen zo weinig voor dat ze tussen wal en schip vielen. Het beheer moest in eerste instantie gefinancierd worden uit mid delen die feitelijk voor andere gebieden bestemd waren en uit bijdragen van donateurs. De aan schaf en vervanging van een bewakingsboot kon den op projectbasis gefinancierd worden; eerst met Europese subsidie, vorig jaar met hulp van de Nationale Postcode Loterij. In 1991 ontstond een structurele financiële basis voor het beheerwerk toen de Hooge Platen, samen met andere gebie den in de Westerschelde, geadopteerd werden door Dow. Al meer dan twintig jaar levert het be drijf hiervoor nu een financiële bijdrage. Intussen valt het beheer van de Hooge Platen ook binnen de reguliere subsidieregeling van de overheid, zodat we niet meer alleen afhankelijk zijn van externe steun. In de loop van ruim drie decennia hebben de Hooge Platen zich ontwikkeld van een voor broedvogels ongeschikte zandplaat tot een Euro pese toplocatie voor nestelende kustvogels. Dit succes is te danken aan een beheerder met een goed ontwikkeld ecologisch fingerspitzengefühl met zijn team, de tomeloze inzet van tientallen vrijwilligers en last but not least de financiële injecties van Dow Terneuzen. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap. "DOW voelt zich onderdeel van de Zeeuwse en de Zeeuws-Vlaamse samenleving. Ook al is het een Amerikaans bedrijf, wij staan er op die manier in en daarom ondersteunen wij met enthousiasme het werk van Het Zeeuwse Landschap." Aan het woord is Arnd Thomas, algemeen directeur van DOW Benelux. DOW sponsort Het Zeeuwse Land schap al heel veel jaren door de adoptie van drie belangrijke gebieden in de Westerschelde, name lijk de Hooge Platen, de Paulinaschorren en het Verdronken Land van Saeftinghe. Het is dankzij die steun dat bijvoorbeeld het plankierpad in Saef tinghe kon worden gerealiseerd en dat het werk op de Hooge Platen financieel mogelijk bleef. Maar ook andere projecten, zoals een observatie hut bij het Groote Gat en het speelbos in Clinge kwamen tot stand dankzij bijdragen van DOW en haar medewerkers. Thomas is aanhanger van het harmoniemodel, waarin verschillende belangen hun plaats krijgen voor de toekomst. We moeten geen polariserende keuzes maken. Een Zeeland met alleen maar toeristen is geen realistisch toekomstbeeld. De industrie hebben we nodig om goed toegerust onderwijs te hebben en voldoende werkgelegen heid. De belangen schuren natuurlijk wel eens, en dat mag ook. Er is niks mis met elkaar uitdagen en daardoor scherp houden. "Je kunt het ook zo zien dat we eikaars meningen polijsten". Thomas houdt van het Zeeuws-Vlaamse land schap. "Ook als je in de stad woont ben je bin nen 5 minuten in de natuur." En dan is er altijd de Schelde die trekt. Eerder werkte Thomas in de DOW-vestiging in Hamburg en daar was het de Elbe die voor leven en dynamiek zorgde. De rivier brengt reuring en dat ervaar ik als heel speciaal". 15-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 15