SLECHTVALKEN IN DE De Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen is een bolwerk van de slechtvalk in Nederland. Van de 120 broedparen in Nederland broeden er vijf in dit gebied. Gemeten naar het oppervlak zou je dat aantal niet eens voor heel Zeeland verwachten. Maar waarom voelen slechtvalken zich in de Kanaalzone zo goed thuis, wat eten ze en hoe komen ze aan de kost? door Henk Castelijns en Wannes Castelijns Foto Slechtvalkvrouwtje. (H. Castelijns) Foto rechts Een slechtvalk met wat nog over is van een prooi. (H. Castelijns) Tot 1990 was de slechtvalk in Nederland een on regelmatige broeder, sindsdien broedt hij jaarlijks. In 2000 waren er slechts zes broedparen en in 2012 al 120. In de twintigste eeuw waren er amper slechtvalken, omdat ze werden bestreden (eerste helft) of dood gingen aan gif (DDT en aanverwante stoffen). BROEDSUCCES In Zeeland broedde het eerste paar in 2002 op de centrale van Borssele. In 2013 ging het al om elf tot dertien paar, waarvan vijf in de Kanaalzone. Het eerste geslaagde broedgeval vond in 2004 plaats bij Dow in Terneuzen. Dat jaar is ook een paar bij Sas van Gent gesignaleerd, maar dat heeft niet gebroed. Op beide locaties zijn nu tien jaar slecht valken aanwezig. Bij Dow vlogen in die periode 27 jongen uit en bij Sas van Gent maar drie. Het ene paar is dus het andere niet, of wellicht beter gezegd: de ene locatie is de andere niet. Het is na melijk vrijwel zeker dat het niet steeds om dezelfde vogels gaat. Slechtvalken zijn weliswaar trouw aan hun partner, maar worden niet zo oud. In het eer ste levensjaar komt 60% om en daarna gemiddeld 25% per jaar. Uilen en valken bouwen nooit een nest. Ze bren gen zelfs geen sprietje nestmateriaal naar het nest. Ze broeden op tweedehands nesten, in een (boom) holte of op een rotswand. Slechtvalken geven de voorkeur aan rotswanden. Hoge gebouwen in de Kanaalzone worden ook geaccepteerd door deze vogels, zeker als je er een nestkast plaatst. JACHTTECHNIEKEN EN PROOIEN Behalve een veilige broedplaats is voldoende voedsel vereist. Ook daaraan is in de Kanaalzone geen gebrek: duiven, spreeuwen en kraaiachtigen genoeg. Deze staan allemaal op het menu van de slechtvalk. Drie van de vier nestkasten zijn speciaal geplaatst om duivenoverlast op de fabrieksterrei nen tegen te gaan. Slechtvalken zijn vogels van de open ruimte, ze ko men nooit in het bos of tussen de bebouwing voor. De vogel kiest grote open vlaktes of het luchtledige boven bos of bebouwing als jachtterrein. Ze jagen uitsluitend op vogels, die ze grijpen in de vlucht. Zittende prooien die in groepen leven, jagen ze eerst de stuipen op het lijf door er laag overheen te vliegen. De groep vliegt op van de schrik. Intus sen wint de slechtvalk hoogte, om zich even later naar beneden te storten. Tijdens deze duikvlucht worden snelheden bereikt tot ruim boven de 100 km/u. De valk gaat achter een van de verwarde vogels aan. Zodra hij die te pakken heeft, gaat hij ermee zitten om de prooi te doden. Dat gebeurt door kneedbewegingen met de klauwen waarbij ZEEUWS -24-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 24