DE PADEN OP. door Carolien van de Kreeke MarianneAllaartu man Sjaak. Mariam woonden op de Kr Marianne kwam er Fred Schenk, distrii Vlaanderen (en be\ Foto Gasten en gids voor de Kruisdijkschans. (C. van de Kreeke) Marianne Allaart en haar man Sjaak treffen Fred Schenk op de Kruisdijkschans. Toen ze elkaar vorige keer spraken, zegden ze een foto toe, die bij Marianne's moeder in de kamer hangt. De foto wordt uitvoerig bestudeerd. Fred vindt hem prachtig en maakt er meteen een foto van. Marianne's moeder, Suzanne Focke is op de Kruis dijkschans geboren. Toen ze trouwde, vertrok Ma rianne's moeder van de boerderij. Later bleek het een heerlijke plek voor de kleinkinderen. 'Opoe en opa noemde ik m'n grootouders', vertelt Mari anne. Haar tante woonde met haar twee dochters ook op de Kruisdijkschans. 'Dat zijn mijn nichtjes Elly en Sonja. Ze zijn maar een paar jaar ouder dan ik. Ik kon goed met ze opschieten. Ik logeer de dan ook bijna ieder weekend op de Kruisdijk schans. Kijk, daar, achter het linker dakraampje is de'voute', dat was mijn slaapkamer.' 'Ik ben enorm blij, dat het zo mooi geworden is! Toen m'n grootouders de Kruisdijkschans ver kochten en het in verval raakte, deed me dat pijn. Maar nu is het weer fijn hier te komen. Het Zeeuwse Landschap heeft de Kruisdijkschans in glorie hersteld, met respect voor het verleden. En met aandacht voor alles wat groeit en bloeit. Hoor toch eens, hoeveel soorten vogels hier zingen.' Marianne heeft heel fijne herinneringen aan de Kruisdijkschans.'M'n grootouders waren ruimhar tige mensen, iedereen was welkom. Ze hadden een boerenbedrijf en werkten hard. Opa was vaak op het land, met z'n paard Mina. Dat was zo mak kelijk; soms kwam ze aan het einde van de dag gewoon zelf naar huis. En er waren twee koeien, Elly en Bertha. Die zorgden voor de melk en boter.' De buitenwal rondom de Kruisdijkschans is een vrij toegankelijk wandelpad. Terwijl we er wan delen, attendeert Fred ons op de eerste blaadjes van de bijenorchis. 'Let op, niet op staan. Ja, ik zal er de volgende keer omheen maaien, zodat bezoekers bij het wandelen van dit pad niet de zeldzame plantjes vertrappen.' Het gras rondom de schans heeft te lijden gehad in de jaren dat er niets mee gedaan werd. Daarom wordt het nu als hooiland beheerd. 'Plantjes zoals deze pinkster bloem krijgen dan ruimte zich te vestigen', vertelt Fred, terwijl hij een lila gekleurd plantje aanwijst. Marianne vindt het gekraai van de haan echt bij deze omgeving horen.'De kippen lopen op dezelf de plek als vroeger. En in het linker gedeelte van dat hok zat destijds een varken.' Even later pas seren we de twee oude perenbomen. Die moeten er in Marianne's jeugd ook al gestaan hebben. 'Ja, appels en peren waren er volop. En beiers, kruis- ZEEUWS -26-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 26