DE KRUISDIJKSCHANS WWM'Wms *wl naleerd. De leefomgeving is prima voor boomkik kers. Maar het wat^r heeft nog niet de gewenste kwaliteit. Toen HZL in 2010 dit object kocht, stond de voormalige gracht vol met bomen en struiken', vertelt Fred. 'Het zal nog een tijdje duren voordat het water weer helder is.' Foto links boven Opgelet, een bijen orchis. (C. van de Kreeke) Foto links onder De ingelijste foto van het oude Kruisdijk- schans. (C. van de Kreeke) 'Kunt u zich de boomkikkers herinneren?', vraagt Fred. Marianne knikt bevestigend.'Maar niet heel bewust. Het kwaken van kikkers was een geluid dat er gewoon was.' Het water bracht ook vertier: schaatsen. Mensen uit de omgeving kwamen naar de Kruisdijkschans om te schaatsen.'Ook mooi dat de kapschuur er weer zo netjes bij staat', vindt Ma rianne. 'Vroeger speelden we hier ook. Ja, eigenlijk speelden we overal. Er was overal wat te beleven. CPIM&V CMV 'V- De Kruisdijkschans is aangelegd in 1640. Het diende, samen met andere schansen in de omge ving, als verdediging van de stad Aardenburg. Na afloop van de Tachtigjarige oorlog kocht de familie Hennequin de schans en richtte het in als buiten plaats. Vanaf 1920 was de Kruisdijkschans in gebruik als boerenbedrijf, maar eind vorige eeuw raakte het in verval. Dankzij de Nationale Postcode Loterij heeft Het Zeeuwse Landschap de Kruisdijkschans in 2010 kunnen kopen en in stijl kunnen herstellen. In de kapschuur staan informatiepanelen en over de buitenwal kan men wandelend het object van alle kanten bekijken. Ook is er een boekje verschenen over de geschiedenis en restauratie van de Kruis dijkschans (zie website). Foto boven De Kruisdijkschans vanaf de achter zijde. Op het oog een eldorado voor boomkikkers. (C. van de Kreeke) bessen. En frambozen, kersen, noem maar op. Het mooie van die tijd was de zelfvoorzienend- heid. Had je zin in een ei, dan haalde je dat uit het kippenhok. Opoe kookte het dan voor je. En ook brood bakte ze zelf.' Aan de achterzijde van de woning is een heerlijk beschutte zonnige plek. In combinatie met de bramen aan de binnenkant van de waterpartij een heerlijke plek voor boomkikkers. Zo'n anderhalf jaar geleden is het eerste exemplaar hier gesig- In de nok van de kapschuur broedt een kerkuil. Fred bespiedt'm met een soort webcam. Aan de voorzijde heeft hij een fraaie duiventil gemaakt. De bijzondere duiven blijken kapucijnerduiven te zijn. 'Wat fijn dat jij de waarde van deze plek zo inziet, Fred', vindt Marianne. 'Dat is precies, hoe iedereen van onze familie dat ook altijd gedaan heeft.' C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie bij Het Zeeuwse Landschap. ZEEUWS -27-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 27