WATERDUNEN IN WORDING L S Het doet een beetje pijn aan je ogen; een opengereten bodem, her en der zand- en grondhopen en groot materieel dat af en aan rijdt. En dat niet op één plekje, maar over een kilometers groot gebied. Hier wordt een grootschalige klus geklaard, zoveel is duidelijk. En dat klopt: hier wordt, westelijk van Breskens, Waterdunen aangelegd. door Marten Hemminga 1 fa»Li jm;r ,-v-^ W* Foto Het gebied van Waterdunen is vooralsnog een grote bouwput. (M. Hemminga) Op een oppervlakte van ongeveer 350 hectare wordt een plan gerealiseerd waarin kustversterking, natuur ontwikkeling en recreatie samenkomen. Het plan trekt nationaal de aandacht, als voorbeeld hoe verschil lende ambities in één project gezamenlijk kunnen worden gerealiseerd. NATUUR, VEILIGHEID EN REACREATIE Centraal in het plangebied komt een getijdengebied van zo'n 150 ha. Via een getijdenduiker aan de noord kant zal met de vloed Westerscheldewater het gebied instromen en er met eb weer uitstromen. Daardoor ontstaat een (gedempt) getij met een verschil tussen hoog- en laagwater van ruim één meter. In dit zoute natuurgebied komen eilanden waar kustvogels zoals kluten, dwergsterns en visdiefjes kunnen broeden. En waar op de bij eb droogvallende slikken steltlopers hun kostje bij elkaar kunnen scharrelen. Het gebied levert zo een welkome bijdrage aan de versterking van de Westerscheldenatuur. geconcentreerd aan de noordkant, waar binnen waarts verbrede duinen een versterking van de kust opleveren. Deze zwakke schakel in de Nederlandse kustverdediging wordt zo weer een degelijke water kering, waarmee de kustveiligheid van West-Zeeuws- Vlaanderen weer voor vele jaren wordt gegarandeerd. Aan de voet van deze duinen bouwt recreatieonder neming Molencaten vakantiebungalows, een hotel en een duincamping. MEERVOUDIG BEHEER Het Zeeuwse Landschap (HZL) nam in 2004 het initi atief voor Waterdunen en is inmiddels dus al tien jaar betrokken bij de ontwikkeling van het project. Onder leiding van de provincie Zeeland heeft het project gestalte gekregen en de provincie heeft nu ook de lei- foto midden Ook aan de zeezijde wordt veel werk verzet. (M. Romijn) Maar het is wél de bedoeling dat recreanten die na tuur kunnen beleven. Daarom komt er een hele serie observatiehutten. Ook wordt voorzien in wandelrou tes door en langs het gebied. Rond de natuurkern ligt een gordel van minder kwetsbare recreatiena- tuur, bij elkaar zo'n 100 ha. Daar zijn mogelijkheden voor intensiever recreatiegebruik, zoals onder meer een flinke natuurspeelplaats. Verblijfsrecreatie wordt ZEEUWS -2 -LANDSCHAP i

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 28