I ''f MiW KARIEN VAN VEGGEL "«%'v ding bij de aanleg. Welke rol ziet HZL in de toekomst voor zich weggelegd in Waterdunen? Op de eerste plaats die als beheerder van de toekomstige natuur in het gebied, dat spreekt vanzelf. Maar daar zal het niet bij blijven. De natuur zal een boeiend schouw spel bieden voor de vele recreanten die het gebied gaan bezoeken en HZL wil zich inspannen de natuur beleving te optimaliseren. Vandaar bijvoorbeeld de al genoemde vogelobservatiehutten, die het mogelijk gaan maken van heel nabij bijzondere waarnemin gen te doen, of prachtige natuurfoto's te maken. Voor degenen met minder specifieke natuurwensen zal Waterdunen een aantrekkelijk decor vormen voor wandel- of fietstochten en andere buitenactiviteiten. We zijn van plan om onder leiding van een speciaal voor Waterdunen aangestelde'ranger'een gevarieerd activiteitenprogramma te ontwikkelen voor bezoe kers. Het centrum van waaruit het natuurbeheer, maar ook veel van de activiteiten zullen worden geor ganiseerd, hebben we al: een historische boerderij in het projectgebied, die we hebben kunnen kopen van Molencaten. Deze boerderij wordt op dit moment gerestaureerd. PLANNING Zo'n groot uitvoeringsproject als Waterdunen is niet 1 -2-3 klaar. Het werk aan de getijdenduiker is in 2013 gestart en ook is al een begin gemaakt met de kust- versterking. In 2014-2015 wordt het project in on derdelen gerealiseerd. De zeedijk aan de noordkant wordt verhoogd en verbreed met klei uit het gebied. Daarna wordt er een afdeklaag van zand aangebracht zodat een nieuw duingebied kan ontstaan. In 2013 is ook begonnen met de aanleg van de infrastruc tuur: wegen, leidingen, watergangen en parkeerter reinen. De start van de aanleg van het natuurgebied (inclusief de recreatienatuur), in hectares het grootste onderdeel van Waterdunen, staat voor 2014 op de agenda. En dan, als het werk klaar is, ergens in 2015, moet de natuur het werk overnemen... Schorren, slikken, duinen en zilte graslanden, met hun flora en fauna, zullen geleidelijk aan het beeld van kale grond met gronddumpers en graafmachines doen vervagen en een prachtig beeld van een weids natuurgebied laten ontstaan! dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS Na haar studie Tropische Landbouw heeft Karien van Veggel heel wat van de wereld gezien. Ze woonde in Nepal, Laos en Cambodja. Haar werk daar lag op beleidsmatig, communicatief en orga nisatorisch vlak. Tegenwoordig noemt ze het mooie Zeeuws-Vlaanderen haar thuis, en is ze werkzaam als hoofd afdeling Communicatie bij Het Zeeuwse Landschap.'Een prachtige baan'vindt Karien.'Heel breed en gevarieerd werk; fijn om me te mogen inzetten voor natuur en landschap in Zeeland.' Zelf geniet ze het meest van strand en zee. Dus Breskens als woonplaats bevalt haar uitstekend. Dagelijks ervaart ze hoe de contouren van project Waterdunen zichtbaar worden. 'Vooral de grote aantallen vogels die dit gebied zal trekken, lijken mij erg indrukwekkend. Het is spannend te volgen hoe het één en ander zich ontwikkelt in zo'n groot project, maar het belooft zeker iets prachtigs te worden.' !9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 29