OPENHEID, WEIDSHEID EN DE PRACHTIGE VERGEZICHTEN Hulst werden er zesenzestig geteld. Ook op enkele an dere plaatsen hebben zich grotere populaties gevestigd, zoals op en rondom het Smitschorre bij Axel. Vanuit deze kerngebieden zwerven de dieren tegenwoordig overal in Oost-Zeeuws-Vlaanderen rond. In West-Zeeuws-Vlaan- deren blijft het ree ook nu nog behoorlijk schaars. Waar veel mensen blij worden van een ree, zijn de meningen over de vos verdeeld. De snelle opmars van dit roofdier heeft tot een stortvloed aan negatieve media-aandacht geleid. Waar de één het dier bewondert om zijn schit terende pels, grijpt de andere naar zijn jachtgeweer om zijn kippen te beschermen. Zelfs onder natuurbe schermers wordt er verschillend over de vos gedacht. De eekhoorn werkt hard aan zijn terugkeer. De laatste decennia is het landschap wat meer bebost geraakt en daarvan profiteert deze pluimstaart. Vanuit de bossen langs de grenskant rukt het dier nu naar het noorden en westen op. Er zijn ook meldingen van steenmarters, helaas vooral als verkeersslachtoffers. Wie bij Nummer Eén op de zeedijk staat en richting Hooge Platen tuurt, kan er haast niet naast kijken: rustende zeehonden op r de zandplaten. Naast de talrijkere gewone zeehond valt de grijze zeehond op door zijn grootte. Mannetjes van 2,5 meteren 350 kg zijn echt indrukwekkend.Wie geluk heeft kan er de bruinvis zien, onze kleinste dolfijn. Het is duidelijk; zowel op het land als in het water keren de grotere zoogdieren geleidelijk aan terug. De meeste mensen kunnen dat wel waarderen. t TOEKOMST Niet alle grotere zoogdieren van welweer zijn terugge keerd, maar sommige kloppen wel al aan de provincie deur. Boommarter, bever en otter nemen in de directe omgeving toe, terwijl voor de das op wat langere termijn ook mogelijkheden zijn. Zelfs voor de Europese nerts wordt herintroductie overwogen, al zal dat nog veel tijd gaan kosten. Inmiddels dringt het inzicht door dat ook de nog ontbrekende grotere grazers een nutti ge rol kunnen spelen in het beheer van natuurterreinen, De wisent is hiervoor in beeld. Het zoogdierenplaatje van 1750 zou daarmee weer vrijwel compleet zijn. L. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap. Drea woonde in het midden van het land, totdat zij een aanstelling bij Dow Benelux kreeg waar ze nu werkzaam is als hoofd Public Affairs. Drea houdt heel erg van het Zeeuws-Vlaamse landschap en ze roemt de openheid, de weidsheid en de prachtige vergezichten/Sommige mensen denken dat zo'n landschap vlak en saai is, maar ik vind het juist alles behalve saai.'Drea betoogt met aanstekelijk enthousiasme datje in het landschap nog zo goed de wordingsgeschiedenis van de polders kunt zien. Daar is ze door streekbewoners op gewezen. En bij nader inzien blijken de rechte, strakke lijnen in het landschap juist helemaal niet zo recht. 'Niks is eigenlijk recht en dat merk je nooit beter dan wanneer je op hardloopschoenen het landschap verkent zoals ik graag doe.' Een prachtig aspect is ook de nabijheid van de Westerschelde, waar altijd beweging en dynamiek te vinden is. Het zorgt voor een grote hoeveelheid bijzondere vogels.'Wij heb ben het voorrecht midden in de polder te wonen en momenteel word ik dagelijks gewekt door krij sende scholeksters.' ZEEUWS

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 37