t>e prijsvraag Is <fit keer Uitslag \/orlge prijs\/raag oor schelpen worden onderverdeeld in slakkenhuizen en tweekleppigen. Bij die laatste bestaat een schelp uit twee helften, die we kleppen noemen. De twee helften zitten met een scharnier aan elkaar vast en binnenin zit een sluitspier waarmee het weekdier de schelp kan sluiten. Als het weekdier dood is, gaat ook het scharnier vaak kapot, zodat de twee kleppen los van elkaar raken. Dus als jij een enkele schelpklep vindt, hoorde daar bij het levende dier nog een andere helft bij. In de winter groeit de schelp minder dan in de zomer. En daardoor ontstaan er groeibanden op de schelp, net als jaarringen van een boom. Hieraan kun je zien hoe oud een schelp is. Als het weekdier nog leeft, woont'ie vaak in het zand. Hij kan zich ingraven door water door zijn kleppen te laten stromen en zo het zand 'weg te blazen'. Een knappe truc voor wie geen benen, vinnen of vleugels heeft. Een wulk is een gedraaid slakkenhuis. Hij komt niet zoveel in Nederland voor, maar de schelpen spoelen wel regelmatig aan. Een lege wulkenschelp wordt soms bewoond door kreeftjes. Op het strand kun je eikapsels van een wulk vinden. Dat is een op een spons lijkende kluwen van gele, plastic-achtige bolletjes. Zoek mooie schelpen op het strand. Neem ze mee naar huis en was ze goed. Ga er daarna mee aan de slag. Je kunt bijvoorbeeld een ketting maken. Of een doosje versieren. Of'm gebruiken als Lispeltuut. Maak een foto van wat jij met schelpen gedaan hebt en stuur deze aan: wannesenkeetje@hetzeeuwselandschap.nl Onder de inzenders verloten we een aantal passende prijsjes. De vorige prijsvraag, waarbij je natuurgrapjes in de tekening moest speuren, is gewonnen door Anna Tiemersma uit Middelburg. Gefeliciteerd Anna, het kadootje heb je inmiddels ontvangen. ZEEUWS -37-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 41