NESTELENDE VOGELS OP DE ZEEDIJK -\Vv|' :s *\L Cfll T h '0' «v Foto boven, midden en onder Graspiepers Zeeland heeft honderden kilometers zeedijk, die ons beschermen tegen de zee. De onderhoudspa- den bieden prachtige gelegenheid tot wandelen of fietsen. Tot voor kort was dat maar mondjes maat mogelijk, maar inmiddels kan het bijna overal. Een belevenis, zo vlak langs de waterkant. Op verreweg de meeste plaatsen kan de natuur tegen een stootje en kunnen wandelaars en fiet sers ongehinderd hun gang gaan. Een enkele keer zijn de natuurwaarden te kwetsbaar en wordt een dijkvak afgesloten. Voor recreanten is niet altijd duidelijk waarom. Graspiepers broeden veel op de zeedijken. Ze verstoppen hun nest diep in het gras en van passe rende wandelaars of fietsers hebben ze weinig of geen last. Voor steltlopers als de steenloper of de scholekster ligt het genuanceerder. Een enkeling die langs de waterlijn loopt, vliegt hooguit even op om op korte afstand weer neer te strijken. Niks in de weg dus. Waar belangrijke voedselgebieden liggen of op hoogwatervluchtplaatsen kan versto ring wel bezwaarlijk zijn. Zeker daar waar de vo gels geen geschikte uitwijkmogelijkheid hebben is rust noodzakelijk. Bontbekplevieren broeden op een aantal plaatsen gewoon op de dijk. Ze zijn erg kwetsbaar en dat geldt al helemaal voor de jonge kuikens. Die moeten voortdurend door de ouder vogels opgewarmd worden; zeker bij kil en regen achtig weer. Bij verstoring kunnen de kuikens dan binnen een half uur doodgaan van de kou. Tekst en foto's C. Jacobusse Steenioper ZL -i.

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 44