Natuurmarkt in het centrum van Axel. Een lekker zonnetje, gezellige drukte en een fijne sfeer. Een dertigtal kraampjes staat opgesteld van evenzoveel organisaties die met natuur bezig zijn. Men verkoopt inheemse planten en biologische producten. Maar waarom zijn er eigenlijk zoveel verschillende natuurclubs, en wat doejr die allemaal? door Luciën Calle HS SE Foto Kiekje op de Axeise natuurmarkt. (L Calle) Foto Vrijwilligers helpen een handje bij de inrichting van de natuurspeelplaats in het Clingse bos. (L. Calle) Naast Het Zeeuwse Landschap waren in Axel aanwezig: de Agrarische natuurvereniging, Landschapsbeheer Zeeland, Natuurmonumenten, Natuur&Zo, RAVON, Staatsbosbeheer, De Steltkluut, Vogelbescherming, en nog veel meer kleinere organisaties. Voor een buiten staander zal dat vast onoverzichtelijk lijken. DIVERSITEIT Maar ook in andere sectoren zijn er vaak veel verschil lende clubs naast elkaar actief. Neem de sport. Zelfs in de kleinere steden heb je tientallen verschillende sport clubs. En zoals een schaakclub een totaal andere vereni ging is dan een voetbalvereniging of biljartclub, zo zijn er ook tussen natuurorganisaties duidelijke verschillen. De ene organisatie richt zich vooral op het beheer van natuurterreinen, zoals Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer, terwijl de andere zich focust op edu catie, zoals het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN). Er zijn landelijke organisaties, die ook hier actief zijn zoals Vogelbescherming of RAVON (Reptielen, Amfibieën en Vissen Onderzoek Nederland) en er zijn lokale natuurbeschermingsclubs als 't Duumpje in West en De Steltkluut in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Natuur&Zo richt zich vooral op educatie van school jeugd, o.a. met leskisten, terwijl 't Duumpje en De Steltkluut dan weer eigen jeugdgroepen hebben. Waar Vogelbescherming heel breed opkomt voor de belangen van alle in het wild levende vogels, zijn de Roofvogelwerkgroep Zeeland en de Uilenwerkgroep bezig met gericht werk binnen de soortgroep zoals nestbescherming en onderzoek. Waar de Zeeuwse Mi lieufederatie vooral beleidsmatig bezig is, doen de vele vrijwilligers van Landschapsbeheer Zeeland met name praktisch uitvoerend werk. Zo vult het elkaar mooi aan. Het bestuderen van nachtvlinders is een heel andere tak van sport dan het onderzoek van zoogdieren of planten. Daarom zijn hiervoor ook weer verschillende organisaties actief. Deze zijn op provinciaal niveau ge organiseerd: De Vlinder en Libellenwerkgroep Zeeland, FLORON en de Zoogdierwerkgroep. GOEDE SAMENWERKING Gaat de samenwerking tussen al deze organisaties altijd goed? In grote lijnen heeft men weliswaar dezelfde doelen voor ogen, een mooi landschap en gezonde na tuur, maar bestaat er geen onderlinge concurrentie? In ZEEUWS -44-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 48