TUINIEREN ZONDER VOORDEEL AWIE DE ZWART Een expert op het gebied van planten, dat is Awie de Zwart. Zijn hele werkzame leven al in dienst bij Het Zeeuwse Landschap. 'Bij een bezoek aan En gelse tuinen, tijdens een vakantie als jong ventje, is de basis gelegd voor de latere keuze voor de ho veniersopleiding in Boskoop'vermoedt Awie. Toch was die opleiding niet helemaal wat hij zocht. De vervolgopleiding natuurbeheer wèl. Tuinieren zonder plan' noemt Awie zijn werk gekscherend. 'In de hovenierssector werk je met een beplan tingsplan; elke plant wordt een plek toegewezen. Da's anders dan in de natuur. Daar heb je wel een idee welke planten waar kunnen groeien, maar het is altijd weer een verrassing wat er uiteindelijk boven de grond komt.' En dat vindt hij zo fascine rend aan wilde planten. Een aantal keren vond hij planten die nog niet in Zeeuws-Vlaanderen waren waargenomen, zoals de kleinbloemige salie, die al meer dan vijftig jaar niet meer in Nederland was gezien (zie ook p.12-13). •LANDSCHAP ZEEUWS - 45 Waar de ploegen van 't Duumpje en De Steltkluut alleen 's zaterdags werken, werken de vrijwilligers van stichting Landschapsbeheer op doordeweekse dagen. Zo zijn er voor geïnteresseerden altijd mogelijkheden ergens aan een activiteit mee te doen. L. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap de praktijk valt dat erg mee. De verschillende organi saties werken over het algemeen heel goed met elkaar samen. Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer zijn als terreinbeheerders verantwoordelijk voor de mo- nitoring van hun natuurterreinen. Voor een gebied als Saeftinghe is het een enorme klus het gehele gebied in kaart te brengen wat betreft de ontwikkelingen van de broedvogels. Het wordt daarom erg gewaardeerd dat de vrijwilligers van de Vogelwerkgroep van De Stelt kluut hierbij helpen. Zo helpt ook 't Duumpje bij de inventarisaties in West-Zeeuws-Vlaanderen. En natuur lijk is er in de natuurgebieden altijd veel praktisch werk te doen. Ook daar helpen de verschillende organisaties elkaar. De knotwerkgroep van De Steltkluut werkt jaarlijks een aantal dagen in de terreinen van Staatsbos beheer en Het Zeeuwse Landschap. In de bossen van Clinge en SintJansteen wordt gewerkt aan het onder houd van de heide en bestrijding van Amerikaanse vo gelkers. In samenwerking met lokale bewoners wordt gewerkt aan de speelbosjes voor de kinderen. MENINGSVERSCHILLEN Is er dan nooit tweespalt? Natuurlijk wel. Op detail niveau bestaan vanzelfsprekend soms meningsverschil len. Maar zelden loopt het hoog op. Doorgaans worden dit soort issues onderling uitgepraat. Zo houd je elkaar scherp. Hiervoor zijn de lijntjes in Zeeland kort genoeg. Met name 't Duumpje wil nog wel eens een kritische noot kraken. Waar Het Zeeuwse Landschap rond belangrijke weidevogelgebieden liever geen opgaande beplanting wil, heeft 't Duumpje enkele keren bezwaar aangetekend tegen plannen om de begroeiing te ver wijderen. Dat er over het bestrijden van ganzen en de manier waarop dat gebeurt meningsverschillen zijn, is haast vanzelfsprekend. Niet iedereen is immers bereid eieren te prikken of in de ruitijd ongewenste ganzen bijeen te drijven. Juist daarom is het zo goed dat er verschillende organisaties zijn, zodat ieder wel ergens een plekje kan vinden, waar hij/zij zich prettig voelt.

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 49