L In Zeeland kunnen we trots zijn op de boomkikker. Een van de grootste Nederlandse populaties leeft namelijk in Zeeuws-Vlaanderen. Het Zeeuwse Landschap zet zich al jaren in voor behoud en herstel van deze diersoort. En met succes! KIKKERLAND IN HET door Fred Schenk Foto links Met een indrukwek kende kwaakbtaas zijn de mannetjes onder gunstige omstandigheden vanaf 1 km hoor baar. (F. Schenk) Foto rechts Na de metamor fosezijn de juve niele boomkikkers doorgaans te zien op braamstruweel rond het voortplan- tingswater. (F. Schenk) Foto rechts p.49 Aardenburgse Havenpolder, thuisplaats voor de boomkikker. (F. Schenk) Het de boomkikker naar de zin maken is niet eenvou dig, want hij is behoorlijk kritisch qua leefgebied. Als amfibie leeft hij zowel in het water als op land. In het water voor de voortplanting, waar de eieren en larven zich ontwikkelen. Open en zonnige watergebieden met flauw oplopende oevers hebben de voorkeur, vis sen zijn ongewenst. Buiten de voortplantingstijd leeft de boomkikker op het land. Het favoriete zomerleef- gebied is een kleinschalig halfopen landschap met gevarieerde begroeiing van kruiden en lage struiken, 's Zomers ook weer graag zonnig gelegen en met een hoge grondwaterstand. Overwinteren doet de boomkikker zo mogelijk vorstvrij, in holen in de grond of onder hopen van plantaardig afval of stenen. Eind jaren tachtig bleek de Nederlandse popula tie boomkikkers met 80% te zijn afgenomen. Het gifgroene kikkertje werd een van de sterkst be dreigde amfibieën van het land en had zich in Zeeuws Vlaanderen teruggetrokken in drie geïsoleerde en kwetsbare leefgebiedjes: Retranchement, Cadzand en Aardenburg, met in totaal nog hooguit 150 roepende mannetjes. BOOMKIKKER SUCCES Door de inzet van Het Zeeuwse Landschap en door de uitvoering van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS), waardoor meer aaneengesloten natuur is gerealiseerd, gaat het goed met de boomkikker. In een periode van tien jaar verdubbelde het aantal van 500 naar ruim 1000 roepende mannetjes in 2012. Het leefgebied van de boomkikker in Cadzand en in Retranchement is definitief aaneengesloten, terwijl de Belgische populatie in de Zwinduinen langzaam uit een diep dal krabbelt. En ook ten zuiden van Re tranchement, in de ingerichte deelgebieden van de Zwin- en Paspolder tot aan de Zwinbrug nabij Sluis, heeft het dier zich gevestigd. De realisatie van de EHS werpt hier duidelijk z'n vruchten af. LEEFGEBIED AARDENBURG De derde populatie, in Aardenburg, heeft heel wat voor z'n kiezen gehad. Afgelopen jaren zijn, na archeologisch onderzoek binnen het wallencomplex, delen van de middeleeuwse grachten uitgegraven en is de verlande gracht achter het oude stadhuis uitge baggerd. Nieuwe kansen dienden zich ook aan: ten noorden van Aardenburg zijn met een boomkikker- vriendelijke inrichting de Olieschans en de Bordeel schans gerestaureerd. In 2009 werd de Aardenburgse Havenpolder van bijna 45 hectare ingericht en aan ons overgedragen. Het toekomstbeeld wordt be paald door de meanderende toegangsgeul naar de voormalige haven van Aardenburg. Het kleinschalige landschap dat wordt bepaald door de oude haven- dijken, struweel en beplanting, is aangevuld met voortplantingsmogelijkheden voor amfibieën. In het kader van de nieuwe rondweg Aardenburg is he ha u land voor vlee zulle MEI De F HM bied wat daar Olie toor in 2( gete tege Het r r plar gaai mar een secc de r oevi van tot Het inze pop mer om< noo latie F.Sc Het Op Het exc Hav lee< ZEEUWS -48-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 52