NATUURLIEFHEBBER PURSANG mm y.- ZUIDEN is het leefgebied van de boomkikker met ca. 48 ha uitgebreid. De inrichting van het gebied is een landschap waar veel van de in Zeeuws-Vlaanderen voorkomende soorten vogels, kleine zoogdieren, vleermuizen, insecten en amfibieën zich prima thuis zullen voelen. METEN IS WETEN De Havenpolder blijkt inderdaad een prima leefge bied voor boomkikkers. In 2009 zat er, zij het nog wat schuchter, één mannetje te roepen. Het jaar daarop werd er geroepen in de Havenpolder en de Olieschans, en werd de eerste voortplanting aange toond. In de hele omgeving van Aardenburg werden in 2013 al 106 roepende boomkikker mannetjes geteld. Met dit herstel gaan we positief de toekomst tegemoet. Het tellen van de diertjes gebeurt tijdens de voort- plantingsperiode, van april tot eind mei. Vrijwilligers gaan dan op pad als de schemering invalt en de mannetjes beginnen met hun karakteristiek roep van een ritmisch 'kê(k)-kê(k)-kê(k)'dat enkele malen per seconde wordt herhaald. Tijdens het roepen zitten de mannetjes meestal in ondiep water of aan de oever van de poel. Met windstil weer en afhankelijk van de aantallen is het geluid op een afstand van 500 tot 1000 meter hoorbaar. Het Zeeuwse Landschap blijft zich onverminderd inzetten om verbindingszones te creëren, zodat de populaties weer met elkaar in contact kunnen ko men. Die verbinding van leefgebieden is belangrijk omdat uitwisseling van individuen tussen populaties noodzakelijk is om genetisch levenskrachtige popu laties te behouden. F. Schenk is hoofd terreinbeheer Zuid van stichting Het Zeeuwse Landschap. Op zondag 17 augustus, 14.00 uur organiseert Het Zeeuwse landschap een excursie in de Aardenburgse Havenpolder. Meer hierover leest u op onze website. Bij Pepijn Calle, medewerker van de afdelingen ecologie en communicatie bij Het Zeeuwse Land schap, is verwondering voor alles wat groeit en bloeit, met de paplepel ingegoten. Hij komt uit een 'groene familie' en natuur was al vroeg zijn hobby. Als kind was hij actief lid van De Steltkluut, en trok met een afdeling van de Jeugdbond voor Natuur studie elk weekend van natuurgebied tot natuur gebied. Hij verliet Zeeland voor de studie bos-en natuurbeheer in Velp. Hij verdiepte zich daarna onder andere in insecten, bevers, natuurontwikke ling langs rivieren, de natuurwetgeving en vissen. Inmiddels woont hij weer in Zeeuws-Vlaanderen. 'Ik heb het geluk om van mijn hobby mijn werk te kunnen maken. Het is geweldig in één van de mooiste Europese Delta's als ecoloog te mogen werken! Ik vind het fantastisch dit soort gebieden te inventariseren en mij bezig te houden met het beheer en de inrichting. Want mede vanwege het zoute en brakke karakter, hebben we hier zeer waardevolle natuur, die goede bescherming nodig heeft.' ■LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 53