AKKERKRUIDEN Akkerkruiden zijn door allerlei oorzaken sterk afgenomen in de afgelopen decennia. Een enorm gemis voor het typische platteland. Maar wie weet, groeien er bij u op de akker of in de (moes)tuin nog zeldzame planten zonder dat u het misschien zelf weet? Hieronder een serie van zes waar wij zeer in geïnteresseerd zijn. Mocht u ze weten te staan, dan horen wij dit graag. Bij akker(on)kruid denken de meeste mensen aan akkerdis tel. Wie kent nog planten als de bolderik, akkerdoornzaad, groot spiegelklokje en dreps? Deze zijn in Nederland zeer zeldzaam geworden; ze konden de ontwik kelingen in de landbouw niet bijbenen en zijn nu bedreigd of verdwenen. Veel van deze nu zeldzame ak kerkruiden gaven een fraai kleur rijk beeld aan de akkers en waren belangrijk voor insecten en ak kervogels. HZL heeft her en der natuurakkertjes aangelegd met oude gewassen mèt hun bijbeho rende akkerkruiden. In Zeeuws- Vlaanderen treft men ook op reguliere akkers nog weieens het Tekeningen kleine wolfsmelk aan. BLAUW WALSTRO Groeit bij voorkeur op kalkrijke grond van akkers en braakliggende terreinen. Sinds 1950 in Neder land met 25-50% achteruit gegaan. Wordt nog verspreid door Zeeland gevonden op kalkrijke akkers en braakliggende gronden. Blauw walstro dankt z'n naam aan de bloemen, die enigszins lila- blauw van kleur zijn. De plant heeft ruwe stengels en bladeren en groeit meestal vlak over de grond. door Erik Speksnijder Adri Karman. tètjf ROOD GUICHELHEIL Ook geen bedreigde plant, en in West-Nederland zelfs nog algemeen voorkomend. Vooral te vinden op akkers, in moestuinen, langs de randen van bossen en op kale zandgron den. Is zeer fraai rood bloeiend en wordt daarom door veel mensen getolereerd als kruid. De blaadjes bevatten oliekliertjes aan de onderzijde. Deze zijn als zwarte puntjes zichtbaar en net als bij sint-janskruid kun je de olie er tussen twee nagels uitknijpen. De olie werd ingezet bij het genezen van psychische aandoeningen ('guichelheil' redding bij gekte). ZEEUWS -50-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 54