BLOG LANDSCHAPSTUIN TERRA MARIS www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle, Tel 0118 - 582 620 Openingstijden 15 april t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m 14 april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Zeeuwse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. zeedieren bevat, bekeken kan worden. Kinderen kunnen met een garnalennetje actief deelnemen. Strandgidsen van Terra Maris geven uitleg over de opgeviste dieren en de vloedlijnen op het strand worden onderzocht op achtergebleven le ven en andere spullen. Er is een muziekje en van een van de laatste strandvissers Willem Vreeke uit Domburg kun je netten leren 'breien en boeten'. Tijdens de activiteit'De prehistorie: vuurstenen en vlammen' kun je op donderdag 21 augustus zelf aan de slag en met prehistorisch materiaal. Zo kun je met een geweidrukker of klopsteen vuursteenscherven bewerken en een pijlpuntje, boortje of schraper maken. Er wordt op prehis torische wijze vuur gemaakt, met een vuurslag uit de ijzertijd en vuursteen worden vonken geslagen en kun je onder begeleiding een stukje tondel (verkoold linnen) laten gloeien om stro of droog gras mee aan te blazen tot echte vlammen! Er wordt uitleg gegeven en er worden verhalen verteld door iemand uit die tijdcompleet met dierenvellen, prehistorisch gereedschap en pijl en boog. Maar vooral, je kunt er zelf aan mee doen. De complete agenda vindt u op www.terramaris. nl onder de knop te doen/activiteitenagenda. Sinds begin dit jaar houden Jan Tuin en ik een blog bij van de landschapstuin van Terra Maris (zie http://nl.terramaris.nl/blog-landschapstuin/). Met regelmaat melden we op deze blog interessante nieuwtjes te. Zo zit er al vanaf het najaar een geringde jonge aalscholver in de tuin. We hebben de ring van deze aalscholver weten af te lezen en het blijkt een vogel die in Finland is geringd. Dit is voor ons een leerzame ontdekking. We wisten namelijk wel dat Nederlandse aalscholvers in eigen land kunnen overwinteren of ook wel wegtrekken naar Zuid-Europa, maar we hadden ons gek genoeg nooit gerealiseerd dat Scandinavische aalscholvers hier kunnen overwinteren. Ook hebben we pas iets geschreven over de stengelloze sleutelbloem; bij u misschien beter bekend onder de naam'bakkruudje', omdat deze plant vroeger wel gebruikt werd als decoratie in baksels, zoals o.a. pannenkoeken. In de tuin groeien hiervan enkele oude witbladige exemplaren met een geel hartje. Volgens 'de boekjes'hebben de echte oude bakkruudjes deze kleur. Anders gekleurde exemplaren worden op de internetfora meestal als later aangeplante tuincentrumvariëteiten beschouwd. Foto Stengelloze sleutelbloem. (E. Speksnijder) Foto midden Prehistorische middag. (T. Westendorp) U komt toch ook deze zomer? Maaike de Wilde Voor de meeste gebieden klopt dit ook, maar niet voor de Manteling. Hier groeien naast de wit-gele ook bleek roze-gele exemplaren. Dit zijn geen recent aangeplante planten, maar natuurlijke (niet gekweekte) kleurvariëteiten. Al in oude beschrijvingen wordt hier melding van gemaakt. Bovenstaande verhaaltjes zijn voorbeelden van twee blogberichten. De komende tijd zullen we proberen wekelijks een nieuw berichtje te plaatsen, zodat u kunt volgen wat er zoal gebeurt en te zien is in de tuin. De afgelopen tijd was dit misschien nog niet zo heel veel, maar als het mooie weer aanhoudt, dan schieten alle planten de grond uit en zal er al snel ook weer van alles rondfladderen. We houden u op de hoogte. Erik Speksnijder -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 57