van Terra Maris mm W rï DE COLLECT ZEEUWS -54-LANDSCHAP Het object in deze aflevering van Uit de Collectie is een waar curiosum: het is de schedel van een walrus, een massief zeezoogdier dat leeft langs de kusten van het Noordpoolgebied. Bepaald geen Zeeuws beestje! De schedel is nogal gehavend. Ongetwijfeld hebben weer en wind en golfslag een tijdlang op de schedel ingebeukt. De slagtanden zijn verdwenen, waarschijnlijk eruit geslagen door ivoorjagers. Het is moeilijk in te schatten hoe oud de schedel is, maar het gaat zeker niet om een heel oud (fossiel) exemplaar. Deze schedel uit het verre Noordpoolgebied heeft toch een Zeeuwse connectie. In de jaren 1979- 1981 werd er door Nederlandse wetenschappers onderzoek gedaan op twee eilandjes in het noorden van de Spitsbergenarchipel, Amsterdam Eiland en Zeeuwse Uitkijk. De Plancius was het schip dat het onderzoek ondersteunde, zodoende wordt wel gesproken van de Plancius expeditie. Primair ging het om archeologisch onderzoek naar de resten van de 17e eeuwse Nederlandse walvisvaart, maar onderzoekers uit andere wetenschapsdisciplines waren ook vertegenwoordigd. Onder hen geologen aangesloten bij het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Een van hen, Sjaak Moraal, heeft de walrusschedel gevonden, meegenomen en geschonken aan het Zeeuws Biologisch Museum, de voorloper van Terra Maris. Walrussen zijn nu beperkt tot het hoge noorden, maar dat is wel eens anders geweest. De Noord zeebodem is een uitzonderlijk rijke vindplaats van fossiele walrusbotten. De ouderdom van deze botten ligt tussen de 23.000 en 48.000 jaar, dus daterend uit de laatste ijstijd. De walrus die toen in het Noordzee gebied leefde (Odobenus rosmarus) is exact dezelfde soort als die nu in het Noordpoolgebied voorkomt. Deze soort had dus in het verleden een meer zuide lijke verspreiding. Net als nu in het poolgebied, zullen ze tijdens de laatste ijstijd in kuddes langs de toen malige kustlijn van het grotendeels drooggevallen Noordzeegebied hebben gelegen. Overigens werd er eind november 1976 nog een kennelijk verdwaalde walrus in de Oosterschelde waargenomen. Het dier werd gesignaleerd op de havendam bij Colijnsplaat. De havenmeester werd gealarmeerd en ging onmiddellijk op onderzoek uit. Volgens een verslag van het Reformatorisch Dagblad van 26 november'was het een kolossaal beest van ongeveer duizend kilo. Het dier leek niet geheel fit en rilde hevig. De walrus blies niettemin nijdig toen de havenmeester hem naderde om foto's te maken. Later is de walrus verder de Oosterschelde opgezwommen in de richting van de Zeelandbrug.' Hoe het met het dier is afgelopen is onbekend. Marten Hemminga P.S. Wie fossiele en moderne walrusschedels wil bekijken, kan daarvoor nu terecht op de nieuwe wisseltentoonstelling van Terra Maris, Foto rechts Een levende walrus op het slik. (Bron: www.wal- rus.org.uk) Foto links De schedel van 'onze' walrus. (M. Walhout) Foto pagina 55 Goudplevieren in de Yerseke Moer. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 58