m In Saeftinghe overwinteren jaarlijks tienduizenden grauwe ganzen. Daarmee is het één van de belangrijkste overwinteringsgebieden in Noordwest-Europa. De laatste decennia overzomeren steeds meer ganzen, ook in Zeeland, en zijn dus jaarrond aanwezig. Dat levert regionaal problemen op, maar in Saeftinghe fungeren ze als welkome grazers. Het Zeeuwse Landschap houdt de populatie goed in de gaten. Foto Enkele nesten werden met een camera gevolgd. Hier een succes vol nest van een grauwe gans. (B. de Maat) door Pepijn Calle en Bas de Maat Sinds eind jaren '80 broeden er grauwe ganzen in Saeftinghe. De groei van de populatie verliep eerst traag doordat er veel nesten wegspoelden, maar door aanpassing van hun nestplekken, het hoger worden van schor, het ontstaan van grote rietvelden en wellicht vooral door import van elders, groeide de populatie gestaag. In 2004 verbleef ruim 1 van de totale Nederlandse overzomerende populatie in Saeftinghe. Acht jaar later, in 2012, was het aantal slechts marginaal gestegen. De kolonisatie van het gebied door de vos werd als belangrijkste oorzaak gezien. In dezelfde periode echter groeide de po pulatie grote Canadese ganzen, die zich pas sinds 2002 in het gebied hadden gevestigd, fors. Gezien het lage aantal jongen dat in deze tussenliggende periode is waargenomen, is het aannemelijk dat de aanwas vooral werd veroorzaakt door import van elders. In 2012 waren 111 paar Canadese ganzen en 335 paar grauwe ganzen aanwezig. AFSTUDEERONDERZOEK Het broedsucces van beide ganzensoorten in Saeftinghe is onderzocht in het kader van een afstudeeronderzoek. Daartoe is afgelopen broed- seizoen een gedetailleerde studie door de tweede auteur verricht. Wekelijks is circa één derde van de ganzennesten in Saeftinghe onderzocht om het broedsucces in kaart te brengen en/of de reden van mislukking te bepalen. De resultaten geven voor beide ganzensoorten een indicatie of de aanwas de sterfte compenseert of niet. VERSLONDEN OF WEGGESPOELD? De afgelopen jaren hebben beide ganzensoorten zich naar de vosluwe delen aan de buitenrand van het schor verplaatst. Op de voormalige kerngebie den (dicht bij de vossenburchten) wordt nu nog nau welijks gebroed. Uit het onderzoek blijkt echter dat de'schorrevossen'de ganzen inmiddels zijn gevolgd. v- Lees verder op pagina 12 ZEEUWS -10-LANDSCHAP •*r

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 10