HET KUSTLABORATORIUM Een voorbeeldproject realiseren van een kustzone waar binnendijkse aquacultuur en een mooi landschap samengaan. Dat was (en is) het doel van het project Kustlaboratorium van Het Zeeuwse Landschap (HZL). Met dat projectvoorstel werd de stichting in 2010 de eerste winnaar van het Droomfonds, ingesteld door de Nationale Postcode Loterij. Ruim zes miljoen euro werd beschikbaar gesteld voor realisatie van het plan. VERHUIST Artist impression van het kustlaboratorium. (Nedbase). door Marten Hemminga In 2011 werd grond bij Burghsluis aangekocht. In de afgelopen jaren is heel veel voorbereidend werk gedaan voor de aanleg. Niets leek realisatie aanvankelijk in de weg te staan. Maar dat beeld kantelde na 2012. In dat jaar vond een explosieve groei plaats van toxische algen in de Ouwerkerkse Kreek. Vanaf dat moment was de schelpdiersector bezorgd dat met het lozingswater uit de bassins van Kustlaboratorium ook toxische algen naar de Oosterschelde zouden kunnen toestromen. Opname van zulke algen in schelpdieren maakt ze tijdelijk ongeschikt voor consumptie, maar tast vooral het imago van het product aan met grote gevolgen voor de schelpdiersector. Gericht onderzoek, uitgevoerd in opdracht van HZL, heeft uitgewezen dat er diverse preventieve maatregelen genomen kunnen worden die het risico op groei van toxische algen minima liseren. Maar het risico is nooit voor de volle 100% uit te sluiten. Daarom bleef de schelpdiersector bij zijn bezwaren. HZL heeft vervolgens gezocht naar alternatieven. Onder meer is afvoer via een buislei ding naar de Noordzee onderzocht. Dit bleek echter te kostbaar. Ook is uitgebreid gekeken naar een afvoer via de sloten van het waterschap richting het gemaal. Dit is technisch goed haalbaar. Een afvoer via het slotenstelsel stuit echter op bezwaren van het waterschap: de kans op zoutwaterschade vanuit de sloten naar de omliggende landbouwgebieden is weliswaar minimaal, maar wederom kan geen 100% zekerheid gegeven worden. Het waterschap heeft voorgesteld de afwateringsproblematiek van bin nendijkse aquacultuur provinciebreed op te pakken en te bespreken. Dat is echter voor uitvoering van Kustlaboratorium geen oplossing, omdat besluitvor ming hierover waarschijnlijk te lang zal duren. In mei van dit jaar hebben we daarom in overleg met de gemeente Schouwen-Duiveland besloten de bestemmingsplanprocedure voor Kustlaboratorium bij Burghsluis te stoppen. Dat is erg jammer, niet in de laatste plaats voor de aquacultuurondernemers die bij Burghsluis van start wilden gaan. Maar met het loslaten van de locatie Burghsluis is het project niet afgeblazen! We vinden het idee achter Kustlabo ratorium nog steeds actueel en realisatie hard nodig: laten zien dat binnendijkse aquacultuur mogelijk is, zonder dat dat ten koste gaat van de landschap pelijke en natuurwaarden van de kustzone. We zijn dus op zoek naar een nieuwe locatie, en denken al een geschikt alternatief gevonden te hebben. Maar daarover later meer. ZEEUWS -13-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 13