->■ k DE PADEN OP... 'WMfW mr-^WÊÊÊk LEEUWERIKEN BIJ HET OCHTENDGLOREN door Carolien van de Kreeke-Abrahamse Cees van Houwelingen, Operations Regulatory Services Leader Benelux bij Dow Benelux B.V. i Alex Wieland, beheerder bij Het Zeeuwse Land schap en uitvoerder van de flora- en fauna inventari satie op het bedrijfsterrein van Dow, in 2011/2012. fflHet bedrijfsterrein van Dow Benelux B.V. teTerneuzen. iM V Foto Cees en Alex bewonderen de zwaluwwand. (C. van de Kreeke- Abrahamse) Er is een warme, zomerse dag voorspeld, als we op voorstel van Cees van Houwelingen gaan'Dow- trappen'. Het tijdstip, vroeg in de ochtend, komt goed uit want het is nog heel aangenaam. De zon komt net boven de Westerschelde uit en de eerste stralen weerkaatsen in het water.'Bij dit strandje heb ik tijdens het mountainbiken al een paar keer een zeehond gezien en zaterdag liepen hier bij laag water nog acht lepelaars', vertelt Cees, terwijl Alex en hij uitkijken over het water van de Braakmanhaven. Cees houdt zich, naast het anticiperen op nieuwe wet- en regelgeving, graag bezig met de natuur op en rond het Dow-fabrieksterrein. Dat past'm als natuurlief hebber, uitstekend.'En daar broeden storm meeuwen', wijst Alex.'Bij mijn weten is dat de enige kolonie in de Delta. Ze lijken op zilvermeeuwen, maar zijn compac ter en hebben een vriendelijker voorkomen.' Zo, de toon is gezet. Wie had gedacht dat er op het bedrijfsterrein van een chemisch bedrijf zulke verras sende, unieke natuurwaarden voorkomen? Nog geen 300 meter verderop is de volgende bijzonderheid te zien: bij een grote opslagtank vliegt een slechtvalk. 'Hij vliegt in de buurt van z'n nestkast, die op die tank geplaatst is', ziet Cees door zijn kijker. 'Die kast is een succes', weet Alex.'Daar broedde in 2004 het eerste paar slechtvalken van Zeeuws-Vlaanderen.Tegen woordig broeden de kleine roofvogels op nog vijf andere locaties in deze regio. Oorspronkelijk leven ze in een gebied met rotsen. De betonnen wand rond de tank toont daarmee overeenkomst.' Het terrein is dusdanig groot, dat af en toe even de auto genomen wordt. Bij de Mosselbanken, een schraal opgespoten stuk grond, bekijken we de oeverzwaluwwand. We wandelen erheen door een gele bloemenzee, gevormd doortheunisbloem, toorts, rolklaver, hypericum en sint jacobs kruiskruid. Het is een lust voor oog én oor, want talloze leeuwe riken vrolijken deze ochtendwandeling op met hun gezang, hoog in de lucht.'Het is echt heel bijzonder dat hier zoveel leeuweriken voorkomen', vertelt Alex. 'Overal in den lande wordt geprobeerd deze vogel van het boerenland terug te laten komen, maar dat blijkt heel moeilijk. En hier vliegen er tientallen rond!' Eén van de redenen is dat de grond hier heel schraal is. Hij werd ooit aangekocht voor eventuele uitbrei ding van het fabriekscomplex/Zorg ervoor dat het zo schraal blijft en dring de kleine populieren die hier en daar opkomen terug', geeft Alex Cees als tip mee. Cees moet manoeuvreren om een jonge scholekster te ontwijken.'De scholekster is wel hét boegbeeld van Dow', vindt Alex.'Bijna overal nemen ze in aantal af. Maar op dit terrein lijken ze juist toe te nemen. De 'overhoekjes', zoals het grasland rondom installaties, zijn ideaal voor deze bonte pieten. Als Cees langs talloze buizen en opslagtanks rijdt, steekt er ineens een vos over. Intussen tuurt Alex door zijn verrekijker ZEEUWS -14-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 14